Küresel iklim değişikliğinde birleşmiş milletlerin rolü ve Kyoto dönemlerinin Türkiye'deki gelişim süreci ve uygulamaları
The role of the united nations on global climate change and development process and applications of Kyoto periods in Turkey
- Tez No: 479604
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN NURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Çevre Mühendisliği, Landscape Architecture, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İklim değişikliği sorunu küreselleşmenin etkisiyle birlikte uluslararası boyut kazanan bir çevre sorunu haline gelmiştir. 1992 yılında gerçekleşen Rio Konferansı'ndan bu yana iklim değişikliği sorunu hakkında bir farkındalık yaratılmış, 1997 yılında gerçekleşen 3. Taraflar Konferansı'nda şekillenen Kyoto Protokolü'nde, Ek-I listesinde yer alan ülkelerin Kyoto I.Yükümlülük Dönemi'ni kapsayan 2008-2012 yıl aralığı için sera gazı azaltımı kararı alınmıştır.Ancak 2012 sonrası için oluşturulacak iklim değişikliği rejiminde, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporlarının da belirttiği gibi yerküre ısısının 2°C ile sınırlandırılması için yeni anlaşmaya sera gazı azaltımı konusunda gelişmekte olan ülkelerin de dahil edilmesi gerçeği müzakereleri şiddetlendirmiş ve umutla beklenen 2009 Kopenhag İklim Zirvesi'nde uzlaşmaya varılamamıştır. Sonraki müzakerelerde özellikle ülkelere getireceği ekonomik maliyetler sebebiyle genel ve kapsayıcı bir anlaşma üzerinde karar birliği sağlanamamıştır. Bu çalışmada son dönemde meydana gelen gelişmeler ışığında özellikle 2015 Paris İklim Zirvesi'nin, Kyoto Protokolü II. Yükümlülük Dönemi'nin bitimini izleyen 2020 sonrası dönemi için bir anlaşmayla sonuçlanıp sonuçlanmayacağı ve Türkiye'nin iklim değişikliği müzakerelerindeki pozisyonu ve nasıl bir“Ulusal Katkı”sağlayacağı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The problem of climate change has become an environmental issue that has gained international dimension with the effect of globalization. Since the Rio Conference in 1992, awareness has been raised about the issue of climate change and the countries included in Annex-1 of the Kyoto Protocol shaped in the 3rd Conference of the Parties, which took place in 1997, a gas reduction decision was taken for Kyoto Protocol's First Commitment Period including 2008-2012 year interval. However, in the climate change regime to be established for the post-2012, as the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) reports also pointed out, the inclusion of developing countries in the new deal to limit global warming to 2 °C has intensified negotiations and the hopefully anticipated 2009 Copenhagen Climate Summit no compromise was reached. In subsequent negotiations, a decision on a general and inclusive agreement has not been reached due to the economic costs to be brought to the countries in particular. In this study, especially the recent developments in the light of the 2015 Paris Climate Summit for it was analyzed whether it would result in an agreement for the post-2020 period following the end of Kyoto Protocol's Second Commitment Period and the position of Turkey in climate change negotiations and what kind of“National Contribution”it would provide.