Bir besin öneri sisteminde yazılım kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of software usability in a food proposal system
  1. Tez No: 479606
  2. Yazar: DUYGU MENGİOĞLU NEŞELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAKİFE YASEMİN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, yazılım sistemlerinin kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi için literatürde tanımlanmış teknikler ve bu tekniklerin kullanıldığı çalışmalar incelenmiş ve diyabet hastalarının kullanması için geliştirilmiş hayati öneme sahip bir sistem üzerinde uygulanmıştır. Literatürde yer alan tekniklerden koçluk, birlikte keşfederek öğrenme, performans ölçümü, soru sorma protokolü, uzaktan sınama, geriye dönük sınama, gölgelendirme tekniği, öğretme tekniği ve yüksek sesle düşünme incelenmiş ve farklı tekniklerin hangi uygulama alanlarında uygun olduğu tartışılmıştır. Bu teknikler arasından seçilen soru sorma protokolü, geliştirilen bir yazılım üzerinde uygun katılımcılarla birlikte sınanmış ve elde edilen sonuçlar doğrultusunda yazılım üzerinde gereken değişiklikler yapılmıştır. Gerçek kullanıcıların geri bildirimleri ile kullanılabilirliği arttırılmış bir yazılım geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the methods that have been defined in the literature in order to evaluate the usability of software systems, and the projects in which these methods are used have been examined and implemented to a system of vital importance which has been developed for diabetic pediatric patients to use. Coaching, co-discovery learning, performance measurement, question-asking protocol, remote testing, retrospective testing, shadowing, teaching and think-aloud protocol methods have been investigated and it has been discussed for which application areas different methods are suitable. Question-asking protocol which was selected among these methods was used for testing the developed software with suitable participants and necessary changes were made on the software in accordance with the results obtained. A software with increased usability has been developed with the feedbacks from real users.