Dianthus erinaceus Boiss. var. erinaceus ve Dianthus erinaceus Boiss. var. alpinus Boiss. üzerine morfolojik, karşılaştırmalı anatomik ve ekolojik araştırmalar
Morphological, anatomical and ecological researchs on Dianthus erinaceus Boiss. var. erinaceus and Dianthus erinaceus Boiss. var. alpinus Boiss.
- Tez No: 479624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN EŞİZ DEREBOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada Dianthus erinaceus Boiss. var. erinaceus ve Dianthus erinaceus Boiss. var. alpinus Boiss. taksonları üzerine morfolojik, anatomik, palinolojik ve ekolojik araştırmalar yapılmıştır. Dianthus erinaceus var. erinaceus'un en uzun bireyleri 153 mm, Dianthus erinaceus var. alpinus'un en uzun bireyleri 38 mm olarak belirlenmiştir. Anatomik incelemelerde kökte periderm ve korteks tabakası kalınlığının, epidermis hücre boyutunun ve drus kristal adedinin Dianthus erinaceus var. erinaceus'ta, Dianthus erinaceus var. alpinus'a göre daha fazla olduğu görülmüştür. Taksonların polen tipi polypantoporat ve ornemantasyonu ise retikulat-mikroekinat olarak gözlemlenmiştir. Araştırmalarımız doğrultusunda, bu taksonlar arasında bazı morfolojik, anatomik ve palinolojik farklılıklar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, morphological, anatomical, palynological and ecological researchs was made on Dianthus erinaceus Boiss. var. erinaceus and Dianthus erinaceus Boiss. var. alpinus Boiss. The tallest individuals of Dianthus erinaceus var. erinaceus was determined as 153 mm where as the tallest individuals of Dianthus erinaceus var. alpinus was 38 mm. The polen type and ornemantation of both taxa was observed as polypantoporat and retikulat-microechinat. Layer of periderm and cortex, epidermis cell size and number of drus crystal of Dianthus erinaceus var. erinaceus was observed higher than Dianthus erinaceus var. alpinus. In the direction of our researchs, it was confirmed that there are some morphlogical, anatomical and palynological differences between these taxa.