Spil dağında yetişen bazı dianthus türlerinin apolar bileşenlerinin GC-MS yöntemi ile tayini
Determination of apolar components of some dianthus species growing on spil mountain by using GC-MS method
  1. Tez No: 200140
  2. Yazar: KIYMET MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İNCİ DURUCASU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada Dianthus familyasına ait dört bitkinin, Dianthus elegans d'Urv. var. elegans,Dianthus erinaceus Boiss. var. erinaceus, Dianthus lydus, Dianthus zonatus Fenzl. var. zonatustürlerinin, metillenmiş hegzan ekstreleri kütle bağlantılı gaz kromatografisinde (GC-MS) analiz edildi.Bütün ekstrelerin antioksidan ve antimikrobiyal aktivite analizleri yapıldı. Antioksidan aktivite tayinleri1,1-Difenil-2-pikrilhidrazil (DPPH) yöntemi, antimikrobiyal aktivite analizleri de Minimum InhibisyonKonsantrasyonu (MIC) yöntemi kullanılarak tespit edilmiştir. İlk defa yapılan GC-MS çalışmalarısonucunda Dianthus elegans d'Urv. var. elegans türünün ana bileşenleri ve yüzdeleri şöylesıralanabilir: Linoleik Asit (%51.98), Oleik Asit (%22.44), Palmitik Asit (%14.09), Dokosanoik Asit(%5.48) ve Stearik Asit (%1.63); Dianthus erinaceus Boiss. var. erinaceus türünün ana bileşenlerininOleik Asit (%32.19), Palmitik Asit (%24.89), Linoleik Asit (%17.80), Dokosanoik Asit (%8.58), StearikAsit (%4.15) ve Eikosanoik Asit (%2.07); Dianthus lydus Boiss. türünün ana bileşenlerinin Oleik Asit(%48.54), Palmitik Asit (%29.49), Linoleik Asit (%8.34), Palmitoleik Asit (%4.11)ve Stearik Asit (2.00);Dianthus zonatus Fenzl. var. zonatus türünün ana bileşenlerinin Oleik Asit (%36.17), Palmitik Asit(27.25), Linoleik Asit (%20.77), Miristik Asit (%4.87) ve Stearik Asit (%4.10) olduğu tespit edilmiştir.Antioksidan aktivite analizleri sonucunda ilgili türlerden en yüksek aktiviteyi D. elegans d'Urv. var.elegans türü göstermektedir. Antimikrobiyal aktivite analizleri sonucunda ise D. elegans d'Urv. var.elegans, D.erinaceus Boiss. var. erinaceus ve D. zonatus Fenzl. var. zonatus türlerininStaphylococcus epidermidis ATCC 12228 mikroorganizmasına; D. erinaceus Boiss. var. erinaceus`unve D.zonatus Fenzl. var. zonatus'un Candida albicans ATCC 10239 mikroorganizmasına karşıantimikrobiyal aktivite gösterdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study methylated hexane extracts of four plants, Dianthus elegans d?Urv. var.elegans, Dianthus erinaceus Boiss. var. erinaceus, Dianthus lydus and Dianthus zonatusFenzl. var. zonatus, were investigated on the basis of gas chromatography-mass spectrometry(GC-MS) combine system. The 1,1-Diphenyl-2-picrylhydrazyl (DPPH) radical assay and MIC(Minimum Inhibision Consantration) assay were used to determine the antioxidant andantimicrobial activity of the plant extracts. The dominant GC-MS results and their percentagesof the extracts can be written as fallow: Linoleic Acid (%51.98), Oleic Acid (%22.44), PalmiticAcid (%14.09), Docosanoic Acid (%8.58) and Stearic Acid (%1.63) for Dianthus elegans d?Urv.var. elegans; Oleic Acid (%32.19), Palmitic Acid (%24.89), Linoleic Acid (%17.80), DocosanoicAcid (%8.58), Stearic Acid (%4.15) and Eikosanoic Acid (%2.07) for Dianthus erinaceus Boiss.var. erinaceus; Oleic Acid (%48.54), Palmitic Acid (%29.49), Linoleic Acid (%8.34), PalmitoleicAcid (%4.11) and Stearic Acid (%2.00) for Dianthus lydus Boiss.; Oleic Acid (%36.17), PalmiticAcid (%27.25), Linoleic Acid (%20.77), Miristic Acid (%4.87) and Stearic Acid (%4.10) forDianthus zonatus Fenzl. var. zonatus. Among investigated plants, D. elegans d?Urv. var.elegans, showed the highest antioxidant activy. According to the antimicrobial activity results ofthe hexane extracts of D. elegans d?Urv. var. elegans , D. erinaceus Boiss. var. erinaceus andD.zonatus Fenzl. var. zonatus showed considerable antimicrobial activity againstS. epidermidis ATCC 12228; D. erinaceus Boiss. var. erinaceus and D. zonatus Fenzl. var.zonatus showed activity against Candida albicans ATCC 10239 .I