Önemli bazı ülkelerin (AB ve ABD) organik ürün ithalat rejiminin Türkiye'nin organik ürün dışsatımı açısından incelenmesi
Research on organic import regulation regime shifts of some important countries (AB and ABD) in point of Turkey's organic foreign trade
  1. Tez No: 479633
  2. Yazar: DİJLE HİÇYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN FİSUN ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin organik tarım ürünleri dış satım değerinin %50'den fazlasını oluşturan AB ülkelerinin ve yaklaşık %20'sini oluşturan ABD'nin organik ürün ithalat rejimlerinde son yıllarda meydana gelen gelişmeler, Türkiye organik ürün dışsatım miktarı, fiyat, kalite ve pazara erişim gibi kriterler açısından incelenmiştir. Bu amaçla, Türkiye organik ürün üretim ve dışsatımında önemli payı olan İzmir ilinde 2015 yılı itibariyle faaliyet gösteren gerek organik ürün dış satımı yapan firmalar (%41'i) ile gerekse dış satım yetkisi olan tüm KSK'ler ile anket çalışması yapılmıştır. Çalışmanın sonunda; AB 2092/91 sayılı yönetmeliği yürürlükten kaldıran AB 834/2007 sayılı yeni yönetmeliğin ardından, AB açısından üçüncü ülke konumundaki Türkiye'nin organik tarım ürünleri dış satımında hızlı bir artış olduğu belirlenmiştir. Bu yönetmeliğin firmalara hızlı ticaret, geniş tedarikçi seçimi ve geniş alıcı imkânı getirmesi nedenleriyle organik tarım ürünleri dış satımını olumlu yönde etkilediği sonucuna varılmıştır. Son yıllarda AB, ABD ve Japonya gibi bazı ülkeler organik ürün ticaretini kolaylaştıran karşılıklı tanınırlık anlaşmaları gerçekleştirerek dünya organik ürün ticaretinin gelişmesinde önemli adımlar atmıştır. Gelişmiş ülkelerce yapılan karşılıklı anlaşmalar bu ülkeler arasında organik ürün ticaretini kolaylaştırmış ve arttırmıştır. Türkiye'nin, organik ürün dışsatımı açısından önemli olan AB ve ABD ülkeleri ile karşılıklı tanınırlık anlaşmasının gerçekleşmesi, Türkiye'nin en kısa sürede AB'nin 'Üçüncü Ülke Listesi'ne girmesi/ülke olarak kendi standartlarının bu ülkelerce kabul edilebilirliğinin sağlanması gereklidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the developments in the organic product import regimes of the EU countries, which constitute more than 50% of Turkey's export value of organic agricultural products, and the USA which constitutes about 20% are researched in terms of Turkey organic product export quantity, price, quality and market such as accessibility criteria. For this purpose, in the province of İzmir, which is an important share in the production and export of organic products in Turkey, a questionnaire study was conducted with companies which sells organic products (41%) in 2015 and also all 'foreign trade authorized' control and certification bodies. At the end of the work; the new EU Regulation No. 834/2007, abolishing the EU 2092/91 regulation, it has been determined that export of organic agricultural products of Turkey, which is the third country in terms of EU, has rapidly increased. This regulation has resulted in the positive effect of exporting organic agricultural products via the rapid commercialization, wide choice of suppliers and wide clients opportunities. In recent years, some countries such as the EU, USA and Japan have made important strides in the development of world organic commodity trade by making mutual recognition agreements that facilitate the trade of organic products. Mutual agreements made in developed countries facilitated and increased the trade of organic products among these countries. It is necessary for that Turkey's trade relations will increase, that the mutual recognition agreement with the US and EU countries, which are important for the export of organic products, is made or that Turkey has to enter the 'Third Country List'/the country's own standards are accepted as such country.