Yenilenebilir enerji kooperatiflerinin kırsal kalkınmadaki önemi: Tunceli Pertek ilçesi örneği
The importance of renewable energy cooperatives in rural development: The example of Pertek country of Tunceli
- Tez No: 479641
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNNUR KOÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezde kırsal kalkınmada yenilenebilir enerji kooperatiflerinin önemi incelenmiştir. Kırsal bir bölge olarak Tunceli Pertek ilçesi, yenilenebilir enerji kooperatifleri açısından incelenmiştir. İlçenin bütün yerleşim alanları hem biyogaz hem de güneş enerjisi potansiyeli açısından ele alınmıştır. Yerleşim yerlerinde anket çalışması uygulanarak büyükbaş hayvan sayısı ve ısı tüketimleri belirlenmiştir. Ayrıca ilçeye elektrik tedarik eden şirket vasıtasıyla yerleşim yerlerinin elektrik tüketimleri elde edilmiştir. Böylece yerleşim yerlerinin elektrik ve ısıl ihtiyaçları yenilebilir enerji teknolojileri ile karşılanması durumunda gerekli sistem boyutları ve maliyetler belirlenmiştir. Bunlara ilaveten elde edilen potansiyel verileri ışığında bir köy, örnek yenilenebilir enerji kooperatifinin uygulanması noktasında belirlenmiştir. Kırsal bir yerleşim alanında yenilenebilir enerji kooperatifinin kurulması durumunda meydana gelecek sosyal etkiler incelenmiştir. Ayrıca ilk yatırım maliyetleri yüksek olan bu teknolojilerin uygulanabilmesi için gerekli teşvik ve destek programlarına vurgu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the importance of renewable energy cooperatives in rural development has been examined. Tunceli Pertek county as a rural area has been examined in terms of renewable energy cooperatives. All residential areas of the province are considered both biogas and solar energy potential. The number of cattle and heat consumption were determined by conducting a survey study in settlements. In addition, electricity consumption of residential areas has been obtained through the company supplying electricity to the district. Thus, if the electricity and thermal requirements of residential areas are met by renewable energy technologies, the necessary system dimensions and costs are determined. In addition, a village in the light of the potential data obtained is determined at the point of application of the sample renewable energy cooperative. The social impacts of the establishment of a renewable energy cooperative in a rural settlement area have been examined. In addition, the incentive and support programs needed to implement these technologies, which have high initial investment costs, are emphasized.