Energy integration and supply chain management in petrochemical industry
Petrokimya endüstrisinde enerji entegrasyonu ve tedarik zinciri yönetimi
  1. Tez No: 479640
  2. Yazar: SİNEM ARMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ÖZÇELİK, DOÇ. DR. FATMA ZEHRA ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez kapsamında, tedarik zinciri yönetimi ve enerji entegrasyonu konuları birlikte yürütülerek uygulandıkları alanda yapılacak olan iyileştirmeler sonucu kar maksimizasyonu hedeflenmiştir. Öncelikle, var olan veya yeni kurulacak tedarik zinciri ağlarının farklı örnekler üzerinden tek amaçlı ve çok amaçlı optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Ardından seçilen bir akrilonitril üretim fabrikası için pinch analiz yöntemi kullanılarak enerji kazanımı sağlanmış ve böylelikle üretim maliyeti düşürülmüş ve söz konusu fabrika için kar maksimizasyonu hedeflenerek uygun tedarik zinciri ağı kurulabilmesi için optimizasyon gerçekleştirilmiştir. Tek amaçlı optimizasyon kapsamında kar maksimizasyonu hedeflenirken, çok amaçlı optimizasyon için ikinci amaç olarak pazarın talep tatmininin de maksimum olması hedeflenmiştir. Modellerin çözümünde MATLAB ve GAMS programları ile Excel'in içinde yer alan“Solver”çözücüsü kullanılmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışmada, pinch analizi için minimum sıcaklık farkı 10°C ve 20°C olarak seçilmiş ve her iki sıcaklık farkı yaklaşımı için 2 alternatif durum oluşturulmuştur. Bu durumlar için tasarlanan eşanjör ağlarında, sıcak ve soğuk utilitelerden sırasıyla %18,54-41,99 ve %12,45-26,41 aralığında kazanç elde edilmiştir. Tedarik zinciri ağı oluşturulurken göz önüne alınan farklı ulaşım türleri, kapasite ve tedarikçi kısıtlarına göre belirlenen alternatifler sonucunda ise elde edilen kar miktarının 3.869.389 ile 4.664.841 $/yıl aralığında değiştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, supply chain management and energy integration subjects are performed together by making some improvements in the field applied, to achieve profit maximization. Primarily, single and multiobjective optimizations are performed through examples of existing and newly established supply chain networks. Subsequently applying pinch analysis technique on an acrylonitrile production plant, energy recovery is achieved. Hereby production cost is decreased and optimization is performed for the selected plant to design a supply chain network for maximum profit. In multiobjective optimization it is aimed to maximize both the profit and the market demand satisfaction while in single optimization it is focused on profit maximization only. MATLAB, GAMS and Solver tool of Excel software are used to solve mathematical models and the results are compared. In the study, minimum temperature difference is selected as 10°C and 20°C for pinch analysis and 2 alternative cases are studied for each selected temperature difference. It is seen that, 18.54-41.99% of hot and 12.45-26.41% of cold utility savings are achieved in heat exchanger networks designed for these cases. In the design of supply chain network, various transportation modes, capacity & supplier constraints are taken into account and it is also seen that profit is obtained between 3,869,389 and 4,664,841 $/year.