Türkiye ve İran'da yetiştirilen safranın (Crocus sativus L.) özelliklerinin saptanması ve fonksiyonel bileşen olarak sütlü bir tatlı çeşidinde kullanımının araştırılması
Determination of the characteristics of saffrons growed (Crocus sativus L.) in Turkey and Iran and investigation on the use of a milk foods as a functional component
  1. Tez No: 479648
  2. Yazar: SAEID CHOBDAR RAHIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN OVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu projede İran ve Türkiye safranlarının toplam fenolik ve flavonoid madde miktarları ve antioksidan inhibisyonu gücü analiz edilmiştir, bunun yanı sıra safranların önemli bileşenleri (Krosin, Pikrokrosin ve Safranal ) HPLC-DAD yöntemi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the total phenolic and flavonoid compounds quantity and Antioxidant inhibition strength was analyzed in the saffron from Iran and Turkey, and also important components of saffron (crocin, picrocrocin, safranal) were analyzed by HPLC-DAD method.