Telekomünikasyon problemlerinin modellenmesi üzerine
On the modeling of telecommunication problems
  1. Tez No: 479649
  2. Yazar: RUSLAN ASLANOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF GÜRSOY, YRD. DOÇ. DR. FİDAN NURİYEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Telekomünikasyon alanının hızlı gelişmesi ve veri trafiğinin artması ile bu alanda yeni problemlerin ortaya çıkması yeni çözüm arayışlarını kaçınılmaz yapmıştır. İletişimin hızlı yapılabilmesi için modern teknolojide“fiber optik”kabloların kullanılması bu alanda yeni bir çığır olarak görülmektedir. Bu tezde, telekomünikasyon problemlerinin çözümü ile ilgili olarak kesme ve paketleme problemleri, Bandpass problemi ve Band Collocation problemi ele alınmış; değişik yöntemlerle bu problemlerin modellenmesi, karşılaştırılması ve çözüm yöntemleri incelenmiş, bahsedilen problemlerin matematiksel modelleri analiz edilerek daha kapsamlı matematiksel modeller gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The emergence of new problems as a result of the rapid development of the telecommunication field and the increase of the data traffic have made the search for new solutions inevitable. The use of“fiber optic”cables in modern technology is seen as a new era in this field to solve the existing problems. Problems such as Cutting and Packing, Band Collocation and Bandpass have been dealt with in regard with the solution of the above mentioned problems; the modeling, comparison and solution methods of these problems have been investigated with different methods and more comprehensive mathematical models have been presented by analyzing the mathematical models of the problem.