Chlamydomonas reinhardtii P.A. Dangeard 1888'de EYE2 protein ekspresyonunun farklı parametrelere bağlı olarak değişiminin belirlenmesi
Investigation of the change in EYE2 protein expression at Chlamydomonas reinhardtii P.A. Dangeard 1888, with regard to varying parameters
  1. Tez No: 479660
  2. Yazar: ESRA ÖZTÜRK YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN SUKATAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tek hücreli yeşil alglerden olan Chlamydomonas reinhardtii dışarıdan gelen ışığı algılayan ve ışığın şiddetine göre yüzme yönünün belirlenmesini sağlayan göz noktası adı verilen özel sistemlere sahiptir. Göz noktasının gerek granülasyonu gerekse foksiyonunun şekillenişinde görevli olan ve göz noktasında lokalize olan beş farklı protein gösterilmiştir. Bu proteinlerden biri olan EYE2, fotoreseptörlerin yokluğunda kloroplast stromasında pigment granüllerinin organizasyonunda görevlidir. İlginçtir ki eye2-2 mutant suşlarında gözlenen normalden farklı göz noktası fenotipi, bu proteinin redoks sinyal kaskad sisteminde fonksiyonel olduğu hipotezini doğurmuştur. Bu verilerden yola çıkarak hazırladığımız tez çalışmasında amacımız; EYE2'de iki redoks sistein rezidüsünü içerecek biçimde oluşturulan mutantlar ve yabanıl tip hücrelerde EYE2 protein ekspresyonunun değişiminin zamana ve besiyerine bağlı olarak incelenmesidir. Bu amaçla, mutant suş oluşturmaya yönelik çalışmalar yapılmış ve TAP, R, M besiyerlerinde kültüre edilen hücrelerde, EYE2 protein ekspresyonu western blot yöntemi ile incelenmiştir. Yabanıl tip ve elde edilen mutant hücreler kullanılarak yapılan ekspresyon denemelerinde farklı besiyerlerinde, suşlar arasında ya da zamana bağlı EYE2 protein artışında dikkate değer bir fark görülmemiştir. Bu çalışma, Prof. Dr. Atakan SUKATAR'ın yürütücüsü olduğu 115Z184 No'lu TÜBİTAK projesi ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
EYE2 one of these proteins is regulated the organization of pigment granulation in the chloroplast stroma in the lack of photoreceptors. Interestingly, eye2-2 mutant strain's eyespot different from wild type strain, these reports led us to the hypothesize that these proteins are functional in the system of redox signal cascade. Based on this data, our aim was investigation of the change in EYE2 protein expression level with regard to time and medium in wild type and EYE2 mutant cells, which are formed through inclusion of two redox sistein residues. For this purpose, mutant strains were constructed and the expression level of EYE2 was explained by western blot in cells which were grown in TAP, R, M medium. Expression experiments of EYE2, using wild type and mutant cells did not reveal any significant difference in medium-dependent, strain-dependent or time-dependent. This study was supported by grant TUBITAK 115Z184, under the principal investigatorship of Prof. Dr. Atakan SUKATAR.