Dip trol balıkçılığında tekir balığının (Mullus surmuletus) morfolojik özelliklerine dayalı olarak seçiciliğinin tahmin edilmesi
Understanding the size selectivity based on fish morphology of striped red mullet (Mullus surmuletus) in bottom trawling
  1. Tez No: 479661
  2. Yazar: ENİS NOYAN KOSTAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TOKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Tekir Balığı (Mullus surmuletus) denizlerimizden avlanan önemli bir demarsal türdür. Dip trolü avcılığında hedef türler arasında yer almamasına rağmen sıkça avlanan ve ticari olarak da değeri yüksek bir türdür. Sürdürülebilir balıkçılık hedefleri doğrultusunda, avlanan türlere uygun av araçlarının geliştirilmesi, bilim insanlarının öncelikli hedeflerindendir. Bu ihtiyaca yönelik hızlı ve düşük maliyetli seçicilik çalışmaları önem arz etmektedir. Bu sebeple FISHSELECT gibi simülasyona dayalı çalışmalar, sürdürülebilir balıkçılık adına son yıllarda olumlu sonuçlar vermektedir. Bu çalışma kapsamında örneklenen tekir balıkları (Mullus surmuletus), bir dizi morfolojik ölçüm, serbest düşüş deneyi ve simülasyon aşamasından geçirilmiştir. Bunların sonucunda yasal av boyu ve kullanılan ağlar ve çekim sırasındaki ağ gözü açıları göz önünde bulundurularak 40 mm, 44 mm ve 50 mm rombik ağ gözü, 40 mm kare ağ göz şekline sahip dip trol ağları bilgisayar ortamında simüle edilmiştir. Sırası ile 9.87 cm, 10.75 cm, 12.19 cm ve 12.3 cm değerlerine sahip %50 yakalanma oranları bulunmuştur. Daha farklı ağ gözü açısı ve uzunluğundaki değerlere ulaşmak için seçicilik izobarları oluşturulmuştur. Tür ile ilgili yapılmış çok fazla dip trolü seçicilik çalışması olmasa da önceden gerçekleştirilmiş ve yine FISHSELECT yöntemi kullanılan barbun balığı (Mullus barbatus) ile ilgili çalışma ile iki türün benzerlikleri açısından karşılaştırma yapılmış ve benzer sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Striped red mullet (Mullus surmuletus) is one of the most important demersal species caught from our seas. Even it is not among in target species of bottom trawl operations, striped red mullet caught often and has high commercial value. In the aim of sustainable fishing targets, to develop suitable fishing gears for the target species is one of the most important goal of the scientists working in this field. It is important that to carry out fast and low cost selectivity studies for this need. For this reason in recent years, FISHSELECT like simulation based studies are giving positive results in the name of sustainable fisheries. In this study, sampled striped red mullets (Mullus surmuletus) was subject of morphological measurements, fall-through experiments and simulation phases. In the result of these minimum landing size, traditionally used meshes and mesh opening angles during towing considered as parameters. 40 mm, 44 mm, 50 mm diamond mesh and 40 mm square mesh bottom trawl models simulated and in order 9.87 cm, 10.75 cm, 12.19 cm and 12.3 cm 50% retention rates has been found. For different mesh sizes and opening angles design guides has been created. Although there not many bottom trawl selectivity studies about striped red mullet (Mullus surmuletus), previous study using FISHESELECT method about red mullet (Mullus barbatus) and compared these two studies by using their morphological similarities has given us positive results.