Cloning a gamete fusion gene in chlamydomonas reinhardtii
Chlamydomonas reınhardtıı'de bır gamet fuzyon genının klonlanması
- Tez No: 735979
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CHARLENE FOREST
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: CUNY The Graduate School and University Center of the City University of New York
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Birçok biyolojik proses için hücre füzyonu gereklidir, bu yüzden hücre füzyonu eksikliğinde birçok hastalık görülür. Tek hücreli yeşil alg Chlamydomonas reinhardtii hücre füzyonu araştırmaları iç mükemmel bir model organizmadır. Bu çalışmanın amacı C. reinhardtii eksi eşey tipinde gamet füzyonunda rol alan genlerin belirlenmesidir. Çalışmada ileri genetik tarama (forward genetics) yöntemi kullanılmıştır. DNA insersiyonel mutagenez yöntemi kullanılarak füzyon kapasitesini yitirmiş eksi eşey tipinde mutantlar elde edilmiştir. Bu mutantlar çiftleşmenin erken evrelerinde normal aktivite göstermişlerdir; artı eşey tipi ile aglütinasyon göstermişler, hücre duvarlarını çıkartmışlar, karşı eşey tip ile adhezyon yapmışlar fakat hücreler füzyon yapamamışlardır, bu da DNA insersiyonel mutantlarının füzyonun en geç evrelerinde fonksiyon eksikliği taşıdığını göstermistir. DNA insersiyon sayısı Southern blot ile belirlenmiştir. J1 mutantında bir insersiyon görülmüş ve insersiyona komşu genomic DNA bölgesi TAIL-PCR ve RESDA-PCR ile klonlanmıştır. J1 mutantı iki farklı gen içeren bir BAC ile komplement edilmiştir; yabanıl tip artı eşey tipi ile çiftleşmede zigot elde edilmiştir. Bu zigot ürünlerinin mayoz ürünü olduğu gösterilmiştir. Bu genlerden hangisinin fenotipi komplement ettiği ilerideki çalışmalarda belirlenecektir. Ayrıca literatürde daha önce gösterilmemiş yeni bir mutant elde edilmiştir. Bu mutant kendisiyle aglütinasyon yapmaktadır ve zigot peletine benzer yapılar oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Many biological processes require cell fusion, therefore defects in cell fusion result in many diseases. The unicellular green alga Chlamydomonas reinhardtii is an excellent model organism to study cell-cell fusion. Objective of this study was to identify genes that are involved in Chlamydomonas mating type minus gamete fusion. A forward genetics approach was taken in our work. We created several mating type minus fusion defective mutants using DNA insertional mutagenesis. These mutants were normal in early stages of mating; they agglutinated with mating type plus, removed their walls, adhered to their mating partner through mating structure, but cells did not fuse indicating that the DNA insertional mutants were defective in the latest stages of fusion. The number of insertions was confirmed by Southern blots. Mutant J1 had one insertion and the flanking genomic DNA was cloned by TAIL-PCR and RESDA-PCR. We complemented the mutant J1 with a BAC that contained two genes; we were able to get zygotes when mated with wild type mating type plus cells. We proved that the progeny of these zygotes were products of meiosis. The BAC used for complementation had 2 genes, we need to determine which gene complemented the phenotype. We also identified a new mutant, with a phenotype that has never been reported in the literature. It agglutinates with itself and forms pellicles that look like zygote pellicle.