Kötüye kullanılan maddelerin analizinde ın vıtro diagnostik testler için farklı nanobiyokonjugatlar ve test bileşenlerinin hazırlanması ve uygulamaları
Drugs of abuse testing: design and application of nanobioconjugates and test components for in vitro diagnostic assays
- Tez No: 479662
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TİMUR, PROF. DR. HAKAN COŞKUNOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Kimya, Biochemistry, Biotechnology, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
“In vitro diagnostik, (IVD), Point of care (POC)”teknolojiler; klinik bir konu hakkında diagnostik sonuca yerinde, hızlı ve pratik bir biçimde ulaşmayı sağlamaları açısından geleceğin teknolojisi olarak gösterilmektedir. IVD kitler yasadışı maddelerin hızlı ve yerinde dedeksiyonu açısından çok kritik araçlardır. Madde kullanımının oluşturduğu sorunlara paralel olarak sağlık, adli durumlar, bazı işyerlerinde ve trafikte olmak üzere farklı uygulamalarla madde kullanımının tespiti zorunlu hale gelmiştir. Geniş bir kullanıcı ağına sahip bu ürünlerin geliştirilmesi ve iyileştirilmesine katkıda bulunacak bilimsel ve teknolojik altyapının oluşturulması bu tez projesinin konusunu oluşturmaktadır. Nanomateryal teknolojileri ile pratik dedeksiyon teknolojilerinin kombine edildiği bu tez projesinde, yasadışı/bağımlılık yapıcı maddelere yönelik farklı metodolojik yaklaşımlarla IVD test kitleri tasarlandı. Tasarımı yapılan test kitlerinde farklı ölçüm teknikleri dolayısıyla farklı sinyal ajanları ve yüzey kimyası kullanıldı. Yeni tekniklerle hazırlanan mikroplaka temelli ve lateral flow test (LFA) temelli test kitlerinin çalışma performansları detaylı bir şekilde araştırıldı ve sentetik biyolojik matrikslerin kullanılmasıyla örnek uygulama ve kromatografik doğrulama adımları başarıyla tamamlandı. Geliştirilen test kitlerinin akıllı telefon uygulamasıyla kombine edilmesi sonucu test yanıtları bir cep telefonu ile ölçüldü. Cep telefonu ile analize imkan sunan, yenilikçi, yerinde uygulanabilir hızlı tanı kitleri prototipleri tez projesinin çıktılarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
“In vitro diagnostic, (IVD), Point of care (POC)”detection technologies are emerged as futuristic technologies because of that they provide on-site, rapid and practical diagnostic information for a clinical situation. IVD kits are critical tools in terms of rapid and near-patient analysis of abused drugs. In parallel with the problems caused by substance addiction, drugs of abuse testing is required for wide range of applications including health, forensic field, workplace and traffic conditions. The main goal of this thesis project is the development and improvement of the so-called POC products, which have wide end-user network. For this aim, illicit drug IVD tests with novel methodological approaches were created via the combination of nanomaterial technologies with practical detection ways. In the design strategy of the developed test kits, various measurement principles were applied by using different signal agents and surface chemistry. The newly constructed microplate based assays and lateral flow based assays were investigated in detail for their working performances. Afterwards synthetic biological matrices were applied to the developed assays and their chromatographic confirmation was carried out successfully. Test signals in the designed test kits were measured by a mobile phone because of the combination with a smart phone application. Innovative, on-site and rapid test kits with possibility for mobile phone sensing are the prototypes of thesis project.