SAM (system advısory model) yazılımı ile şebeke bağlantılı bir fotovoltaik tesisin 20 yıllık teknik ve ekonomik analizi
Technical and economical analysis of a grid tied pv plant with SAM (system advisory model) software over a course of 20 years
  1. Tez No: 479683
  2. Yazar: BURHAN KIRAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH SONER ÇELİKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
2015 sonu itibariyle dünya birincil enerji tüketiminin sadece % 2,8'i yenilenebilir teknolojilerden (hidro hariç) sağlanmıştır. Küresel ısınma etkilerini azaltmak için düşük CO2 salınımı hedefi, fosil kaynakların tasfiyesi ile elde edilecek temiz hava ve çevre eldesi, yenilenebilir kaynakların dünya gelinde görece eşit dağılımı, yenilenebilir teknolojilerin yetkinliği ve maliyetlerde devam eden düşüşler, küresel ölçekteki yenilenebilir yanlısı toplumsal ve politik iradeler yenilenebilir enerji yatırımlarının devam edeceğini göstermektedir. Modern yenilenebilirlerden fotovoltaik (PV) teknolojileri ve santralleri gelecek on yıllarda bu değişimin gerçekleşmesinde önemli rol oynayacaktır. PV santral yatırımlarının sürdürülebilirliği için paydaşların PV santral yaşam döngüsü hakkında bilgilerinin olması ve düşük indirgenmiş elektrik maliyeti (LCOE) değerlerine ulaşabilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında PV santralleri hakkında teknik bilgiler verildikten sonra, Türkiye'de 6 nokta için System Advisor Model (SAM) yazılımı ile teknik ve ekonomik analiz yapılmıştır. Analizde kullanılan iklim verilerinin eldesi için, dört farklı kaynaktan temin edilen aylık çözünürlükteki ışınım verilerinin ortalaması alınmıştır. Elde edilen aylık ortalama değerler Meteonorm yazılımı ile SAM yazılımının okuyabileceği saatlik çözünürlükteki sentetik iklim verilerine dönüştürülmüştür. Seçilen 6 nokta için yapılan inceleme sonunda, en düşük LCOE değeri 4,74 ¢/kWh ile Mersin'de bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
By the end of 2015 only 2,8 % of the world primary energy consumption is provided from renewable energy technologies (excluding hydro). Low CO2 emission targets to reduce global warming effects, clean air and environmental gain to be obtained by the elimination of fossil energy sources, relatively equal distribution of renewable resources throughout the world, continuing decline in the cost of renewable technologies and their competencies, existing pro-renewable social and political will on global scale indicate that investment in renewables will continue. Photovoltaic (PV) plants from modern renewable technologies will play an important role in the realization of this change in coming decades. For the sustainable growth of PV power plants, the lack of information about the life cycle of PV power plants among stakeholders must be reduced in order to minimize Levellized Cost of Electricity (LCOE). This thesis after giving technical information about PV power plants, conducts technical and economic analysis with System Advisor Model (SAM) software for 6 points in Turkey. To obtain the climate data needed for the analysis, averages of the monthly radiation data from four different sources were taken. The obtained monthly average values are syntheticly converted to hourly climate data by Meteonorm software that can be read by SAM software. At the end of the study for the 6 selected points, the lowest LCOE value was found in Mersin with 4.74 ¢ / kWh.