İzmir kentinde net sıfır şehir hedefine ulaşmak için elektrikli araçlarla entegre çatı fotovoltaik sistem çözümlerinin geliştirilmesi
Development of rooftop photovoltaic system solutions integrated with electric vehicles to achieve the net zero city target in İzmir city
- Tez No: 909925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
İklim değişikliği, çağımızın ve insanlık tarihinin en büyük sorunlarından biri olmaya devam etmektedir. Endüstrileşme ve şehir nüfusundaki artış, karbon emisyonlarında sürekli bir yükselişe yol açmaktadır. Bu kapsamda, İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2030 yılına kadar net sıfır şehir hedefine yönelik karbon emisyonlarını azaltmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada, İzmir'de karbon emisyonlarının azaltılmasına yönelik olarak elektrikli araçlar ve fotovoltaik güç sistemlerinin entegrasyonu üzerine odaklanılarak yenilikçi bir çözüm önerisi sunulmaktadır. Bu amaçla,“System Advisor Model (SAM)”yazılımı kullanılarak, 2030 yılı için yalnızca fotovoltaik sistem modeli ile fotovoltaik sistem ve elektrikli araçların entegre olduğu modeller oluşturulmuştur. Çalışmanın sonuçlarına göre, İzmir'de 2030 yılı elektrikli araçlarla entegre fotovoltaik sistem FV+EA (%100) tahmin modellemesiyle 15.129.634 ton karbondioksit emisyonunun engellenebileceği ve kentin 2030 yılındaki toplam karbon salınımının 2018 yılı karbon salınımına kıyasla %60,4 oranında azaltılabileceği tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, sistemin yaklaşık 25 milyar dolar finansal kazanç sağlayabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Climate change continues to be one of the biggest problems of our age and human history. Industrialization and the increase in urban population lead to a continuous increase in carbon emissions. In this context, Izmir Metropolitan Municipality aims to reduce carbon emissions towards the net zero city target by 2030. In this study, an innovative solution proposal is presented by focusing on the integration of electric vehicles and photovoltaic power systems to reduce carbon emissions in İzmir. For this purpose, a photovoltaic system model and models in which only photovoltaic systems and electric vehicles are integrated were created for 2030 by using the System Advisor Model (SAM) software. According to the results of the study, it was determined that 15,129,634 tons of carbon dioxide emissions could be prevented with the 2030 modeling of the photovoltaic system FV+EA (100%) integrated with electric vehicles in Izmir and the city's total carbon emissions in 2030 could be reduced by 60.4% compared to the carbon emissions in 2018. According to the analysis results, it is predicted that the system can provide financial gains of approximately 25 billion dollars.