Gezegenli yıldızların asterosismik incelenmesi
Asteroseismic investigation of planet host stars
- Tez No: 479688
- Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kepler ve CoRoT uzay teleskoplarının ana görevleri gezegen keşifleridir. Güneş benzeri titreşim yapan yıldızların temel parametreleri asterosismoloji sayesinde duyarlı bir şekilde elde edilir. Gezegenlerin temel parametreleri yıldızlarının temel parametrelerine bağlılık gösterdiğinden, keşfedilen gezegenli yıldızların asterosismoloji ile incelenmesi gezegenin temel parametrelerinin türetilmesi açısından önemlidir. Bu tez kapsamında farklı evrim basamaklarında yer alan gezegen ve gezegen adayına sahip güneş benzeri titreşim gösteren 22 yıldız ayrıntılı olarak incelendi. İncelenen herbir yıldızın iç yapı modelleri MESA iç yapı evrim kodu, adyabatik titreşim frekansları ADIPLS kodu ile hesaplandı. Referans frekansları titreşim frekanslarına karşı titreşim frekansları arasındaki büyük ayrılma grafiklerinde çizdirilmesiyle saptandı. Gözlenen sismik ve tayf kısıtları altında yıldızların temel parametreleri türetildi. İncelenen yıldızların kütle aralığı 0.74 Mgun ≤ My ≤ 1.65 Mgun olup incelenen gezegen adayı yıldızlardan KIC 7199397'nin iç yapı modeli ilk kez bu tez kapsamında yapıldı. Yıldızların iç yapı modelleri sonucunda elde edilen temel parametreleri kullanılarak barındırdıkları gezegen ve gezegen adaylarının temel ve yörünge parametreleri yeniden hesaplandı. Toplamda 36 gezegen ve 5 gezegen adayının temel parametreleri güncellendi. Kepler-2b, Kepler-432b ve Kepler-444c, d, e ve f gezegenlerinin yarıçapı literatür değerinden %25 daha fazla hesaplandı. Güncellenen gezegen yarıçapları 0.35 Ryer < Rg < 16.50 Ryer aralığındadır.
Özet (Çeviri)
Primary mission of Kepler and CoRoT is to find planets. Fundamental parameters of solar-like oscillating stars are percisesly determined by asteroseimology. Due to the connection between planetary and stellar parameters, asteroseismic investigation of solar-like oscillating host stars is crucial for the estimation of planetary parameters. For this reason, planet and planet-candidate host stars become main target for astrophysical researches. In this study, we concentrate on 22 planet and planet-candidate host stars on different evolution stages that exhibit solar-like oscillations. We construct stellar interior models of the host stars with MESA evolution code individually. We compute adiabatic oscillation frequencies of each stars using with ADIPLS code. We also conduct diagnostic tools from asteroseismology which are reference frequencies and obtain fundamental parameters of the host stars under influence of observational spectral and asteroseismic constraints. Mass range of the host stars is 0.74 Msun ≤ My ≤ 1.65 Msun. Among the planet-candidate host stars, KIC 7199397 is modelled for the first time in this study. We revised orbital and fundamental parameters of 36 planets and 5 planet-candidates. Difference between transit and the revised radius of Kepler-2b, Kepler-432b and Kepler-444c, d, e and f is 25 per cent. Radius range of the planets is 0.35 Rear < Rp < 16.50 Rear.