Besin ortamına eklenen vitaminin (myo-inositol) N. oculata ve P. cruentum'un bazı biyokimyasal yapısına etkisi
Effect of vitamin (myo-inositol) added medium on some biochemical composition of Nannochloropsis oculata and Porphyridium cruentum
- Tez No: 479690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tezde myo-inositolün Nannochloropsis oculata ve Porphyridium cruentum kültürlerinde kültür yoğunluğuna etkisi, ayrıca Nannochloropsis oculata kültüründe klorofil a ve karoten miktarına etkisi de incelenmiştir. İki farklı konsantrasyonda kültür ortamına ilave edilen myo-inositol ile hazırlanmış kültürler kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Nannochloropsis oculata türünün kültüründeki myo-inositol denemesinde kültürler 25±0,000 x 106 hücre/mL hücre yoğunluğunda başlatılmıştır. Kontrol grubu en yüksek hücre yoğunluğuna 19. günde ulaşırken, bu değer 71±2,000 x 106 hücre/mL olarak gerçekleşmiştir. 100 mg/L inositol ilavesi yapılan grup yine 19. günde en yüksek yoğunluğu olan 101±2,646 x 106 hücre/mL hücre sayısına ulaşırken, 500 mg/L inositol ilavesi yapılan grup ise 20. günde 91±2,517 x 106 hücre/mL hücre sayısına ulaşarak en yüksek hücre yoğunluğuna ulaşmıştır. Hücre başına düşen ortalama klorofil a miktarları; 100 mg/L myo-inositol, 500 mg/L myo-inositol ve kontrol grubu için sırasıyla 0,052±0,0025 pg/hücre, 0,052±0,0035 pg/hücre ve 0,053±0,0036 pg/hücre olarak gerçekleşmiştir. Hücre başına düşen ortalama karoten miktarları ise 100 mg/L myo-inositol, 500 mg/L myo-inositol ve kontrol grubu için sırasıyla 0,016±0,0008 pg/hücre, 0,016±0,0012 pg/hücre ve 0,016±0,0012 pg/hücre olarak gerçekleşmiştir. Bu çalışmada yapılan Porphyridium cruentum kültür denemelerinde başlangıç kültür yoğunlukları 11±0,000 x 105 hücre/mL olarak belirlenmiştir. Kontrol grubunun en yüksek hücre yoğunluğu 11. günde 101,5±4,5 x 105 hücre/mL olarak tespit edilmiştir. 100 mg/L ve 500 mg/L inositol ilavesi yapılan kültürlerin de en yüksek hücre yoğunlukları 11. günde tespit edilmiş olup sırasıyla; 113±5,4 x 105 hücre/mL ve 129,5±12,8 x 105 hücre/mL olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, myo-inositol effect on Nannochloropsis oculata and Porphyridium cruentum cultures and its effect on chlorophyll a and carotene amounts of Nannochloropsis oculata were examined. Experimental cultures prepared with 2 different concentrations of myoinositol addition and were compared with the control group. Initial cell densities of Nannochloropsis oculata were arranged as 25±0,000 x 106 cell/mL. Control group was reached its highest cell density at the day 19 as 71±2,000 x 106 cell/mL. 100 mg/L myo-inositol added group was reached its highest cell density as 101±2,646 x 106 cell/mL at 19th day while 500 mg/L myo-inositol added group was reached its highest cell density as 91±2,517 x 106 cell/mL at the day 20. Mean chlorophyll a amounts of 100 mg/L myo-inositol, 500 mg/L myo-inositol and control group were measured as 0,052±0,0025 pg/cell, 0,052±0,0035 pg/cell and 0,053±0,0036 pg/cell, respectively. Mean carotene amounts of 100 mg/L myo-inositol, 500 mg/L myoinositol and control group were measured as 0,016±0,0008 pg/cell, 0,016±0,0012 pg/cell and 0,016±0,0012 pg/cell, respectively. Porphyridium cruentum experimental cultures were started with 11±0,000 x 105 cell/mL initial densities. Control group was reached its highest density at the day 11 as 101,5±4,5 x 105 cell/mL. 100 mg/L and 500 mg/L experimental groups were reached to highest densities at 11th day as 113±5,4 x 105 cell/mL and 129,5±12,8 x 105 cell/mL, respectively.