Triticum aestivum (ekmeklik buğday) çeşidine bazı herbisitlerin etkisi
Effect of some herbicides on Triticum aestivum (bread wheat) varieties
- Tez No: 479706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA GEMİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bitkisel üretimde verimi ve kaliteyi düşüren etmenlerin başında yabancı otlar gelmektedir. Yabancı otlarla mücadele yöntemlerinden birisi de herbisitlerin kullanımıdır. Kullanılan herbisitler, yabancı otlara olduğu kadar, korunmak istenen bitkiye de bazı etkilerde bulunmaktadır. Bu çalışmada bazı herbisitlerin, insan topluluklarının binlerce yıldır bitkisel üretimini yaptığı, en önemli besin kaynaklarımızdan olan Triticum aestivum L. (Ekmeklik Buğday)'ye etkisi araştırılmıştır. Kontrol grubu ile herbisit uygulaması yapılan bitkilerin gövde boyları, gövde yaş ve kuru ağırlıkları, kök boyları, kök yaş ve kuru ağırlıklarına olan etkileri ölçülmüştür. Klorofil ekstraksiyonu ve kantitatif analizi yapılmıştır. Ayrıca anatomik açıdan yaprak kalınlık değerleri ölçülmüş ve kimyasalların tohum çimlenmesine olan etkileri de araştırılmıştır. Yapılan çalışmalarda, genel olarak uygulaması yapılan herbisitlerin yabancı otlara olan etkisi üzerinde durulmaktadır. Ancak, bilindiği gibi, herbisitlerin korunmak istenen bitkilere de zararları vardır. Bu açıdan, çalışmamızda Triticum aestivum L. (Ekmeklik Buğday)'nin yabancı otlarla mücadelesinde kullanılan bazı herbisitleri değerlendirmeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Weeds are the primary factor which reduces effectiveness and quality in botanical production. Herbicides are one of the compating ways to prevent weeds. Herbicides effect protecting plants as well as applying weeds. In this research, certain herbicides' effect on Triticum aestivum L., as one of the main crops of history while human communities are cultivating for thousand years, are carried on. Within control group, herbicide applied plants' body height, wet and dried weight, root height, wet root and dried root dimensions are measured. Chlorophyll extraction and its quantitative analyze are done. Beside, leaves' thickness are measured and chemicals effects on seed germination are experimented. Experiments are mainly based on applied herbicides effects on weed. However, as far as we know, herbicides are effecting on plants itself. In this respect, we aimed to assess certain herbicide effect in Triticum aestivum L.'s weed struggle in our research.