Ksilozu fermente eden maya türlerinin izolasyonu ve identifikasyonu
Isolation and identification of xylose fermenting yeast strains
  1. Tez No: 479707
  2. Yazar: MERYEM BEGÜM FINDIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE TANSEL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Farklı ağaç kabukları ve çürümüş meyveleri içeren 30 farklı örnekten ksilozu fermente edebilen 51 maya izolatı izole edilmiştir. İzolasyonu yapılan bu mayaların ayrıca etanol üretebilme kapasitelerine, ksilanaz ve endüstriyel olarak önemli bazı ekstraselüler enzimleri üretebilme kapasiteleri de taranmıştır. En az iki farklı enzimi üretebilme kapasitesine sahip olan 30 maya izolatının moleküler tanılanması ITS-PCR dizi analizi ve 26S rDNA bölgesi D1 / D2 domaininin kısmi sekans analizi ile gerçekleştirilmiştir. Tanılanan izolatların 8 genusa ait 16 farklı tür olduğu saptanmıştır. Tanısı yapılan 30 maya strainin 13'ünün Basidiomisetik maya (%43) geriye kalan 17 maya strainin ise askomisetik maya (%57) olduğu belirlenmiştir. Tanısı yapılan 30 maya straini içinde en yaygın olarak bulunan izolatlar Cryptococcus laurentii (%23), Cryptococcus terrestris (%13) ve Candida memranifaciens (%10) olarak tanılanmıştır. Tanılanan diğer genuslar ise Clavispora, Debaryomyces, Zygoascus, Meyerozyma, Trichosporon, Wickerhamomyces'dir. 30 izolattan 14 tanesinin (%47) tarama besiyerinde ksilanaz ürettiği tespit edilmiştir. En yüksek ksilanaz aktivitesine sahip olduğu belirlenen 5 izolatın (TEM A7, TEM G2, TEM K4A, TEM K5B ve TEM P1C) fermentasyon sonucu ürettikleri protein miktarı, enzim aktivitesi ve spesifik aktiviteleri hesaplanmış ve en iyi aktivite gösteren izolat Meyerozyma sp. (TEM P1C) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
51 xylose fermenting yeast strains were isolated from 30 different samples obtained from different tree bark and rotten fruits. These isolated yeasts were also screened for their ability to produce ethanol, xylanase and some industrially important extracellular enzymes. Molecular identification using ITS-PCR sequence analysis and partial sequence analysis of the 26S rDNA region D1 / D2 domain was performed for 30 yeast isolates that demonstrated ability to produce at least two different enzymes. The identified isolates represented 16 species belonging to 8 genera. 13 of the 30 yeast strains identified were Basidiomycetes yeast (43%) and the remaining 17 yeast strains were ascomycetic yeast (57%). Among the 30 yeast strains diagnosed the most prevalent isolates belonged to the species Cryptococcus laurentii (%23), Cryptococcus terrestris (%13) and Candida memranifaciens (%10). Other genera encountered were Clavispora, Debaryomyces, Zygoascus, Meyerozyma, Trichosporon, Wickerhamomyces. In total, it was determined that 14 (47%) out of 30 isolates exhibited xylanase activity in an agar plate assay. Protein concentrations, enzyme activity and specific activitiy were calculated to the five isolates (TEM A7, TEM G2, TEM K4A, TEM K5B and TEM P1C) that demonstrated the highest xylanase activity. As a result, the isolate with the highest xylanase activity was identified as Meyerozyma sp. (TEM P1C).