Ipekböceği Bombyx mori'nin beşinci instar larval dönemde fenoksikarbın nörosekresyon hücreleri üzerine etkisi
The effect of fenoxycarb on neurosecretion cells of silkworm Bombyx mori during 5. instar larval period
  1. Tez No: 479705
  2. Yazar: EBRU TANRIVERDİ O
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE KARAKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Böceklerde beyin endokrin sistemin önemli bir bileşeni olup, büyüme ve gelişmenin düzenlenmesinde merkezi role sahip bir salgı organıdır. Böceklerde beyin (serebral ganglion) iki lobdan oluşmakta ve baş bölgesinde özofagusun üzerinde yer almaktadır. Hormonal sistemin önemli düzenleyicilerinden olan nörosekresyon hücreleri beynin lateral ve median konumlarında bulunurlar. Hormon sisteminin en üst düzenleyicisi olan bu hücreler salgı meydana getirirler. Bu çalışmada ipekböceği Bombyx mori'nin beşinci instar larvasında fenoksikarbın nörosekresyon hücreleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bir jüvenil hormon analoğu olan fenoksikarb böcek zararlıları ile mücadelede kullanılan bir kimyasaldır. Disseksiyonla çıkarılan beyinler hemotoksilen&eosin ve paraldehit fuksin (PAF) ile boyanarak histolojik olarak incelenmiştir. Boyamalar sonucunda üç tip nörosekresyon hücresi tesbit edilmiştir. Bunlar ; NSH-1, NSH-2 ve NSH-3 'tür. Hem farklı günlerdeki hücreler arasında hem de uygulama ve kontrol grublarının hücreleri arasında salgı farklılıkları olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The insect brain is a secretory organ with a central role in the regulation of growth and development. Brain in insects (cerebral ganglion) is composed of two lobes and exists on the esophagus in head. Neurosecretin cells have in the lateral and median regions of brain. These cells, which are the top regulatory centers of the hormone system consist secretion. In this study, we investigated effect of fenoxycarb on neurosecretion cells of silkworm Bombyx mori during 5. instar larval period. A juvenile hormone analog fenoxycarb is used for many different control of insect pests. Brains removed with dissection, stained with hemotoxylen&eosine and paraldehyde fuchsine (PAF) for histological examination. As a result of stains three types of cells were detected. They are NSH-1, NSH-2 and NSH-3. Both the cells on different days and the cells of the administration and control groups were found to have secretory differences.