İnsansız hava araçlarının tek-darbe takip radarlarından şaşı-göz ve çapraz kutuplanma ile karıştırılmasının incelenmesi
Investigation of cross-eye and cross-pol jamming for monopulse radar tracking by using unmanned aerial vehicle
  1. Tez No: 479737
  2. Yazar: İMREN KALINBACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT YEĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Tek darbe radarlar, bir ya da iki hüzmeden aynı anda alınan sinyalleri karşılaştırarak hedefin açısal durumu hakkında bilgi sağlar. Açı algılamada tek pulse kullandığı için tek darbe olarak adlandırılır. Diğer klasik radar sistemleri ile karşılaştırıldığında tek pulse tan açı hata voltajı elde edildiği için tek dabe radarlar genlik dalgalanmalarından etkilenmezler. Bu nedenle geleneksel karıştırma tekniklerine karşı çok büyük dirençleri ve karşı tedbirleri vardır. Bu sebeple tek darbe radar yapılarına karşı, elektromanyetik spektrumun karıştırma ve aldatma yoluyla kullanılmasını engellemeyi veya bozmayı hedefleyen özel Elektronik Karşı Tedbirlerin (EKT) kullanılması gerekmektedir. Şaşı göz ve çapraz kutuplanma açı aldatma teknikleri tek darbe radarlara karşı kullanılan en yaygın aldatma teknikleridir. Hava platformlarında şaşı göz ve çapraz kutuplanma uygulamaları yeni olmasa da, insansız hava aracı (İHA) platformuna uygulandığında, cilt geri dönüşleri normal bir savaş uçağınınkinden farklı olması nedeniyle uygulamada farklı zorluklar ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, bir İHA modeli tasarlanarak, bu model üzerine konuşlandırılan antenler vasıtasıyla şaşı göz ve çapraz kutuplanma karıştırma teknikleri kullanılarak tek darbe radarların karıştırılması senaryoları hesaplanarak simülasyonlar yoluyla doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Monopulse radar provides information about the angular position of the target by comparing signals received from simultaneous beams. It is called monopulse because it uses one pulse when detecting angle. Compared to conventional radar systems, monopulse radars are not affected by amplitude fluctuations to obtain angle error voltage due to single pulse used. For this reason, there are great resistance and countermeasures against traditional jamming techniques. Monopulse radars are an important threat especially for UAV's. It is necessary to use special ECM techniques against monopulse radars to jamming. Cross-eye and cross polarization angle deception techniques are the most common deception techniques against monopulse radar. However, jamming is difficult in aerodynamic applications, as the dynamics of the jamming platform change rapidly. UAV's are no exception but have the advantage of more stable platform. Although cross-eye and cross polarization are not new to air platforms, different difficulties arise in practice when applied to the UAV platform, since the skin return is different from that of a typical fighter plane. In this study, a UAV model was designed, simulated by simulating the jamming scenarios of monopulse radars using cross-eye and cross polarization jamming techniques through antennas deployed on this model.