Karayollarımızda geosentetik ürün kullanılarak yapılan iyileştirme uygulamaları ile geosentetik ürünlerin etkinliklerinin ve teorik çalışma mekanizmalarının mukayeseli olarak değerlendirilmesi
In our highways, stabilization applications carried out with geosynthetics and evaulated effectiveness and theoratical operating mechanisms of geosynthetics comparatively
- Tez No: 479738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL RECEP YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Kontrollu olarak fabrika şartlarında üretilen geosentetik ürünler, ulaştırma projelerinde karşılaşılan geoteknik problemlerin çözümünde; yer kazanma, malzeme kalite kontrolü, imalat kalite kontrolü, maliyetteki kazanımlar, teknik üstünlük, inşaat süresini kısaltma, malzemede gelişim, malzemede tedarik edilebilirlik ve çevresel duyarlılık gibi birçok avantaj sağlamaktadır. Tezin ilk bölümlerinde geosentetik malzemelere genel bir bakış yapılmış; bu sınıftaki malzemeler, fonksiyonları ve kullanım alanları hakkında mukayeseli olarak bilgi verilmiş ve ulaştırma uygulamalarında, uluslararası bir firma olan TENAX'ın geosentetik ürünleri kullanılarak yapılan zemin iyileştirme yöntemleri anlatılmıştır. Sonraki bölümlerde ülkemizdeki karayollarında geosentetik malzemeler kullanılarak yapılan uygulamalar, geleneksel zemin iyileştirme yöntemleri ile mukayese edilerek incelenmiştir. Son olarak karayollarında dünyada geosentetikler ile yapılan bazı farklı uygulamalar vaka analizi olarak tezde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Geosynthetics which have been produced in a factory controlled characteristics, have advantages such as space savings, material quality control, construction quality control, cost savings technical superiority, consruction timing, material development, material availability and environmental sensitivity for the solution of encountered geotechnical problems in transportation projects. In the first chapter of the thesis, a general view of geosynthetics has given dealing with this product's definitions, functions and usage areas comparatively and the soil stabilization methods using TENAX (that is an international company at syntetic products) geosynthetics has been explained. In the last chapters, applications carried out using with geosynthetics materials in our country's highways have been analysed comparing with conventional soil stabilization methods. Finally in the world, some different applications made with geosynthetics has been presented as case history.