CRM alanında veri madenciliği uygulamaları
Data mining applications in CRM field
  1. Tez No: 479741
  2. Yazar: YEŞİM DURALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SAVAŞ SAZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüz rekabet koşullarında ürün odaklılık yerini müşteri odaklılığa bırakmıştır. Müşteri ile temas kurulan tüm kanalların entegrasyonu ile satış, pazarlama ve müşteri hizmetlerinde müşteri ihtiyaçlarına uygun ürün ve hizmetler üreterek müşteri ilişkilerini iyileştirmek amacıyla, veri madenciliği yöntemleri ile müşteri segmentasyonunu sağlamak, gerekli anketlerle net öneri skoru (NPS, Net Promoter Score), Müşteri efor skoru (CES, Customer Effort Score) ölçümlerini gerçekleştirmek, kısaca veriyi derinlemesine araştırarak ve işleyerek, içerisinden anlamlı bilgiler çıkarma yani veri madenciliği fazlasıyla önem kazanmıştır. Tez çalışması kapsamında satış sonrası hizmetlerde müşteri beklentilerine ulaşılarak aylık olarak anketler ile ölçümler yapılmış, anket sonuçlarından kümeleme analizi ile il bazlı müşteriler kümelere ayrılmış ve her küme için ayrı stratejiler geliştirilmiş, bazı alandaki memnuniyetsizlikler giderilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda anketlerde NPS sorusu kullanılarak, firmanın net öneri skoru ve müşteri efor skoru belirlenmiştir. Hizmet tamamlandıktan sonra ankete dönüş süresinin müşteri memnuniyeti üzerindeki etkisi ANOVA ile araştırılmış ve sonuçlara göre strateji değiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's competitive environment, product focus has shifted to customer focus. In order to improve customer relations by producing products and services suitable for customer needs in the sales, marketing and customer services through integration of all channels contacted by the customer, to provide customer segmentation with data mining methods, to provide the net promoter score (NPS) customer effort score (CES), shortly, processing, editing and exploring data deeply and making inferences by using the hidden information, in other words, data mining, has gained importance. Within the scope of the thesis study, customer expectations were reached in after-sales services and then questionnaires were filled monthly to take measurements. Provincial customers were separated by clustering analysis from the survey results and separate strategies for each cluster were developed and the dissatisfaction in some areas were tried to be solved. At the same time, using the NPS questionnaire, the company's NPS and CES were determined. After the service was completed, the effect of the return on customer satisfaction was investigated by ANOVA and the strategy was changed according to the results.