Kentsel dönüşüm projelerinde halka bilgi dağıtımı için kuramsal bir model önerisi
A suggestion on a theoretical model for distributing information to public in urban regeneration projects
  1. Tez No: 479755
  2. Yazar: SONAY ŞEHRİBAN PERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN GÖKSAL ÖZBALTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Kentsel dönüşüm; kent içerisinde ekonomik, sosyal, fiziksel ve çevresel sorunlara birlikte çözüm getirmek amacıyla farklı ortaklıklarla, tüm paydaşların katılımı ile uzlaşarak gerçekleştirilmesi gereken kapsamlı ve bütünleşik bir eylemdir. Topluma ve kente yönelik çözümler üretmesi nedeniyle şüphesiz kentsel dönüşüm sürecinde birincil paydaş halktır. Bu nedenledir ki sürece dair toplumun her kesiminin bilgi sahibi olması kaçınılmazdır. Projenin gerçekleştirildiği alandaki sakinlerin; hangi hizmetlerden yararlanabileceklerini, bu hizmetlerin niteliklerini bilme ve geleceğe dair fikir beyan edebilme hakkına sahip olmaları gerekmektedir. Günümüz uygulamalarında yürütülen çalışmaların“alan”ve“halk”özelinde tanımlanmaması ve katılımcı bir yaklaşımın izlenmemesi sonucu görüş birliğine varılmaması nedeniyle halkın memnuniyetsizliği ile karşılaşılmakta; sonuç olarak proje hedeflerine ulaşamamakta, hukuki sürece bağlı olarak zaman kaybı ile beraber ekonomik kayıplar da oluşabilmektedir. Kentsel dönüşüm projelerinde proje yöneticisinin, hak sahiplerine bilgi dağıtım sürecindeki başarısı, projenin istenilen amaca ulaşması için gerekli etmenlerden biridir. Bu nedenle çalışma kapsamında;“proje iletişim yönetimi”bağlamında kentsel dönüşüm proje paydaşlarından hak sahipleri ile olan iletişim süreci esas alınmıştır. Çalışma kavramsal alt yapı ve alan çalışmasına dayalı uygulamayı kapsamaktadır; kavramsal alt yapı literatür taraması, web sitelerinin incelenmesi ve katılımcı gözlemlerine dayanarak oluşturulmuştur. Uygulama ise İzmir Kadifekale Kentsel Yenileme Projesi kapsamında proje yürütücüleri ve hak sahipleri olmak üzere iki farklı örneklemi içermektedir. Öncelikle çalışma alanı olan Kadifekale Kentsel Yenileme Projesi'ne ait bölgenin konumu, demografik, sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yapısı ortaya konularak projenin nedenleri ve süreci aktarılmış, Kadifekale Kentsel Yenileme sürecindeki halkı bilgilendirmeye ilişkin akademik çalışmalara değinilmiş ve ardından anket çalışmasına ait verilerin analiz ve yorumlaması yapılmıştır. Nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı çalışmada, her iki yöntemden farklı ve birbirini tamamlayan/açıklayan veriler elde edilmesi amaçlanmış, tüm veriler SPSS programına aktarılarak istatistiksel olarak incelenmiştir. Nicel analizde, örneklemin anlaşılması (verilerin tanıtılması) amacıyla yüzdesel dağılımlar sunulmuştur. İkili analizler (çapraz tablolama) yapılarak değişkenler arasındaki ilişki incelenmiş, farklılık olup olmadığı tek yönlü varyans analizi, değişkenler arasında bir ilişki olup olmadığı ise korelasyon analiziyle irdelenmiştir. Nitel analizde veriler, öncelikle anlamlı bölümlere ayrılmış ve konsolide edilmiştir. Elde edilen bölümler isimlendirilerek kodlanmış, kodlar kategoriler altında toplanarak veri girişi yapılmıştır. Sonuç olarak; sayısal verilere ve istatistiklere yer verilerek, sözlü ve nitel analizlere vurgu yapılmış; kentsel dönüşüm projelerinde halka bilgi dağıtım sürecinde halkın ve proje yürütücülerinin yaklaşım biçimleri irdelenmiş, süreci etkileyen değişkenlerin neler olduğu tanımlanmış; süreçteki sorunlar ve süreç içerisinde gelişen ilişki ağları yorumlanmıştır. Söz konusu veriler ve analizlerine dayanarak“halka yönelik bilgi dağıtımının”hangi esaslara göre şekillendiğini gösteren kuramsal bir model sunulmuş, bulgular tartışılmış ve çalışma önerileri getirilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen en önemli bulgu, kentsel dönüşüm projelerinde başarıya ulaşmak için projenin öncelikle halkın yaşam tarzı, mekânla kurduğu ilişki biçimleri, dönüşüm projesini algılama ve değerlendirme şekli, iş ve geçim biçimleri, dayanışma ilişkilerine uygun tasarlanması ile halkın proje yürütücülerine karşı kaybetmiş olduğu“güven”algısının tekrar kazanılarak bilgilendirme sürecinin yürütülmesi ve halk katılımının sağlanmasının gerekliliğidir.
Özet (Çeviri)
Urban regeneration is an extensive and integrated act aiming at providing solutions for the economic, social, physical and ecological problems in the city and therefore it has to be carried out with the participation of various associations and with all of the stakeholders. Certainly, community is the primary stakeholder in urban regeneration process, the main goal of which is to provide solutions for society and city. Therefore it is inevitable that all sectors of the society should be informed regarding the process. The inhabitants of the regeneration project area should always have the right to know the services to be secured for their use and the qualities of those services; and they also should have right to express their opinions on the future. In current implementations, community dissatisfactionis mostly due to the fact that the regeneration works are not defined site-specific and community-specific and besides, due to the lack of a participatory approach. As a result of this, projects sometimes might not accomplish their goals and legal actions might cause waste of time and economic loss. In urban regeneration projects, one of the factors needed for the accomplishment of the goals of the project is the project manager's success in distributing information to property-right holders. Therefore, this study has focus on the communication process with right holders, one of the stakeholders of the project, within the context of“project communication management.”The study consists of an implementation based on a contextual infrastructure and fieldwork. The contextual infrastructure is created by literature review, web site reviews and participant observations. Implementation part is comprised of two different samples, namely project coordinators and right holders of İzmir Kadifekale Urban Regeneration Project. Study first explains the location, demography and sociocultural and socioeconomic characteristics of the district, then covers the reasons and process of the project, touches upon the academic studies regarding public information works and then analyzes and interprets the data related to the survey. Having benefited from qualitative and quantitative research methods together, the study aims at obtaining complementary and mutually explanatory data from both methods All the data had been imported into SPSS software and analyzed statistically. The quantitative analysis provides percentage distribution for the purpose of understanding the sample (introduction of the date). Binary analyses (cross tabulation) is used in order to examine the relations among variables, one-way analysis of variance to understand whether or not there is a difference in between, and correlation analysis to reveal whether or not there is a relation among variables. In this study, I used qualitative analysis first to divide the data into meaningful parts and then to consolidate them. I named and coded the obtained parts, subsumed the codes under categories, and then entered the data. In conclusion, the study includes numerical data and statistics to emphasize oral and qualitative analyses; scrutinizes the public information process approaches of the community and project coordinators; define the variables influencing the process and interprets the problems and relationship networks developed through the process. Based on the data and analyses in question, it provides a theoretical model showing the basis on which the“public information distribution”is shaped; then discusses the findings and raises suggestions for new studies. The most important finding of the study is that, to be successful, a regeneration project should be designed taking into account, first and foremost, the lifestyle of the community, its ways of relations with the space, its perception and evaluations towards the regeneration project, and its forms of work and subsistence. If the community has lost its“trust”in the project coordinators the project should regain this trust, it should run an information process and ensures the participation of the community.