Kafes sistemlerin performans optimizasyonu ve gerdirme yöntemiyle yük taşıma kapasitelerinin artırılması
Increasing the performance of truss structures via optimization of their specifications and installing pre-tensioned cables
  1. Tez No: 479756
  2. Yazar: ALI MORTAZAVI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN NUHOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Günümüzde kafes yapılar taşıyıcı sistem olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle bu yapıların performansının artırılması önem taşımaktadır. Bu çalışmada mevcut kafes sistemine ön-gerdirilmiş kablolar eklemek ve tasarım aşamasında olan kafes sistemlerinin geometrik özelliklerini optimize etmek aracılığı ile bu amaca ulaşılmıştır. Bunun için meta-sezgisel optimizasyon teknikleri ele alınıp ve iki yeni optimizasyon yöntemi tanımlanmıştır. Bu yeni yöntemlerin performansı yapısal ve matematiksel problemlerin üzerinde test edilerek literatürdeki diğer yöntemlerle karşılaştırılmıştır. Örnek problemler farklı yük kombinasyonları altında, gerilme, deplasman, doğal frekans ve onların kombinasyonu gibi dinamik ve statik sınırlamalar ve dikkate alınarak optimize edilmiştir. Bunların yanı sıra, deneysel çalışmalar düz ve kemer olan iki çeşit kafes sistemin üzerinde yapılmıştır ve optimum kablo öngerme kuvveti elde edilmiştir. Elde edilen teorik ve deneysel sonuçlar tablolar ve diyagramlar halinde karşılaştırmalı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the performance of the truss structures is increased via weight minimization of these class of structures and adding the prestressed cables. In this respect, the meta-heuristic techniques as non-gradient approaches are utilized. In this regard, two new optimization methods are introduced in the current investigation. These methods are not only tested on truss optimization problems but also its performances are tested and compared on some mathematical benchmark problems. The structural optimization is performed over different perspectives as size, shape, and topology optimizations. Additionally, these optimizations are performed under dynamic and static constraints as stress, displacement and natural frequencies and their combinations. Also, multiple load condition is considered while buckling criterion is also considered for some given examples. Beside of these theoretical investigations, a study is performed to evaluate the load carrying capacity of truss structures and to increase it via installing pre-tensioned cables. The experimental tests are performed on two types of trusses as curved and flat. Also, the same structures are evaluated via full nonlinear finite element analyses and cables pretension force is optimized via proposed techniques. The corresponding results are demonstrated and compared through illustrative and descriptive diagrams and tables.