From childhood to adulthood: The effects of human-robot interactions on attitudes toward robots and other outgroups
Çocukluktan yetişkinliğe: İnsan-robot etkileşimlerinin robotlara ve diğer dış gruplara karşı tutumlar üzerindeki etkileri
- Tez No: 893211
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JUNKO KANERO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, sosyal bir robotla kısa süreli olumlu temasın, çocukların robotlara ve temas kurulmamış diğer dış gruplara ilişkin algılarını etkileyip etkilemediğini ve nasıl etkilediğini araştırmıştır. Geçmiş araştırmalar, bireylerin robotları algılama biçimlerinde gelişimsel değişiklikler olduğunu göstermektedir. Ancak, farklı yaş gruplarının robotlara yönelik tutumlarını veya bu tutumların nasıl iyileştirilebileceğini karşılaştıran sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Bu nedenle, çocukların robotlara ve diğer dış gruplara yönelik tutumlarını anlamak ayrıca erken çocukluk dönemindeki (Çalışma 1; N = 68; yaş = 4-6 yıl; Ortyaş = 5.48, SS = 0.74; 32 kız) ve geç çocukluk dönemindeki (Çalışma 2; N = 49; yaş = 8-12 yıl; Ortyaş = 10.20, SS = 1.07; 28 kız) tutumlarını iyileştirmek için iki deneysel çalışma yürütüldü. Her iki çalışmada da çocuklar etkileşim veya etkileşimsizlik koşuluna atandı. Her iki koşuldaki çocuklar, sosyal robotlara yönelik hissettikleri tutum ve duygular (sırasıyla gruplar arası tutum ölçeği ve dış gruba yönelik duygu ölçeği) ve sosyal robotlara ve diğer dış gruplara sağlayacakları kaynak miktarı (kaynak tahsis ölçeği) açısından değerlendirildi. Bu ölçümlerin uygulanmasından önce, etkileşim koşulundaki çocuklar, sosyal bir robot ile karşılıklı kendini açma içeren hızlı arkadaşlık prosedürüne katıldı. Çalışma 1 ve 2'ye ek olarak, mevcut çalışma, robot etkileşiminin robotlara yönelik tutumlar üzerindeki etkisini üç yaş grubu (erken çocukluk vs. orta çocukluk vs. yetişkinlik) arasında karşılaştırmak için yetişkin katılımcılarla yapılan bir çalışmanın (Bagci ve ark., 2023) mevcut verilerini kullanmıştır. Çalışma 1'de, sonuçlar küçük çocukların sosyal robotlara yönelik tutumlarında iyileşme, kendi grubuna yönelik tutumlarında kötüleşme ve diğer dış gruplara (ör. engelli bireyler) yönelik kaynak tahsisinde azalma gösterdiğini ortaya koymuştur. Çalışma 2'de, daha büyük çocuklar sosyal robotlara yönelik tutum ve duygularda iyileşme ve kaynak tahsisinde artış gösterirken, diğer dış gruplara yönelik kaynak tahsisinde değişiklik gözlenmemiştir. Son olarak, üç çalışmanın karşılaştırılması, robot ile kısa süreli olumlu bir etkileşimin tüm yaş gruplarında sosyal robotlara yönelik tutumları iyileştirdiğini göstermiştir. Bu sonuçlar, kendini açma temelli olumlu bir etkileşimin gelişim boyunca sosyal robotlara yönelik tutumları iyileştirdiğini göstermektedir. Ancak çocuklarda tutum iyileşmesi yalnızca diğer robotlara uzanabilir ve diğer temas kurulmamış dış gruplara uzanmayabilir. Bu çalışma, bir robot ile etkileşim sonrası robotlara yönelik tutumlarda gelişimsel değişiklikleri deneysel olarak araştıran ilk çalışmadır. Bulgular, ayrıca, çocuk-robot etkileşimine gruplar arası ilişkileri entegre etmenin, çocuk-robot ilişkilerini etkili bir şekilde iyileştirebileceğini göstererek yeni pratik içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated whether and how brief positive contact with a social robot affects children's perceptions of robots and of other uncontacted outgroups. Past research demonstrates developmental changes in how individuals perceive robots. Nevertheless, limited studies have compared different age groups regarding their attitudes toward robots or how their attitudes can be improved. Therefore, two experimental studies were conducted to understand and improve children's attitudes toward robots and other outgroups in early childhood (Study 1; N = 68; age = 4-6 years; Mage = 5.48, SD = 0.74; 32 females), and middle childhood (Study 2; N = 49; age = 8-12 years; Mage = 10.20, SD = 1.07; 28 females). In both studies, children were assigned to either the interaction or the no-interaction condition. Children in both conditions were assessed for the attitudes and emotions they felt toward social robots (intergroup attitude scale and emotion toward outgroup scale, respectively), and the amount of resources they would provide to social robots and other outgroups (resource allocation task). Prior to the administration of these measures, children in the interaction condition participated in a fast friendship procedure in which they engaged in reciprocal self-disclosure with a social robot. In addition to Studies 1 and 2, the current study used existing data from a study with adult participants (Bagci et al., 2023) to compare the impact of robot interaction on attitudes toward robots across three age groups (early childhood vs. middle childhood vs. adulthood). In Study 1: Early Childhood, results demonstrated that young children showed improved attitudes toward social robots, worsened attitudes toward their ingroup, and decreased resource allocations to other outgroups (e.g., people with disabilities). In Study 2: Middle Childhood, older children showed improved attitudes and emotions, as well as increased resource allocation toward social robots, while the resource allocations did not change for other outgroups. Lastly, the comparison of three studies demonstrated that a brief positive interaction with a robot improved attitudes toward social robots across all age groups. These results indicate that a positive interaction based on self-disclosure leads to improved attitudes towards social robots across development. In children, however, the attitude improvement may extend only to other robots and not to other uncontacted outgroups. This study is the first to experimentally investigate the developmental changes in attitudes toward robots after an interaction with a robot. The findings also provide novel practical insights by showing that integrating intergroup relations into child-robot interaction can effectively improve child-robot relations.