Çok değişkenli populasyon modellemesi
Multidimensional population balance modelling
- Tez No: 479797
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURŞİN ÇATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, Markov Zincirleri Yöntemiyle kırılma denklemi için iki değişkenli Populasyon Denge Denkleminin (PDD) nümerik çözümü çalışıldı. PDD; kimya mühendisliği, ilaç endüstrisi ve aeresol teknoloji gibi uygulamaları bilimlerin çeşitli dallarında kullanılan kısmi integral diferansiyel denklemdir. Bu denklem, Parçacık Özellik Dağılımındaki (PÖD) değişim oranını göstermektedir. Bunun yanında, PDD'lerinin analitik çözümleri yalnızca belirli fonksiyonlar için mevcuttur. Bu yüzden, nümerik yöntemler PDD'lerinin yaklaşık çözümleri için önemli yer tutar. Bu çalışmada, parçacık boyutu ve enerjisi iki farklı parçacık özelliği olarak kabul edilip iki değişkenli kırılma denklemi ayrıklaştırıldı. Bununla birlikte, Markovian yapı kırılma ve seçim fonksiyonlarına uygulandı. Sonuçlar önceki çalışmalarla karşılaştırıldı ve önerilen yöntemin etkililiği gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the numerical solution of two dimensional Population Balance Equation (PBE) for breakage is studied by Markov Chains Method. PBE is a well-known partial integro differential equation which used in various branches of applied sciences such as: chemical engineering, pharmaceutical industry and aerosol technology. This equation describes the rate of change in Particle Property Distribution (PPD). Moreover, the analytical solutions of PBEs are limited only for some specific functions. Therefore, numerical methods are important in order to find an approximated solution for PBEs. In this study, the two dimensional breakage equation is discretized with assuming particle size and energy as two different particle properties. However, Markovian structure is applied to breakage and selection functions. The results are compared with the previous works and the effectiveness of proposed method is shown.