Tıbbi sekreterlerde bilgi güvenliği farkındalık düzeyinin elektronik sağlık kayıtlarının güvenlik ve mahremiyet uygulamalarına etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of the information security awareness level in medical secretaries on the security and privacy implementations of electronic health records
- Tez No: 639263
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada,“Tıbbi sekreterlerde bilgi güvenliği farkındalık düzeyinin elektronik sağlık kayıtlarının güvenlik ve mahremiyet uygulamalarına etkisin değerlendirilmesi”amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini; Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde çalışan, 258 tıbbi sekreter oluşturmuştur. Araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 210 (%80.7) tıbbi sekreter ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler tıbbi sekreterlerin tanımlayıcı özelliklerini belirlemeye yönelik anket formu ile“Bilgi Güvenliği Farkındalık Ölçeği (BGFÖ)”ve“Elektronik Sağlık Kayıtları Güvenlik ve Mahremiyet Standartlarına Uyum Ölçeği”ile toplanmıştır. Elde edilen bulguların tanımlayıcı özellikleri sunumunda sayı ve yüzde dağılımları yanı sıra ortalama, standart sapma, ortanca, en küçük ve büyük değerler gösterilmiştir. Gruplar arası karşılaştırmalarda nicel değişkenler için bağımsız iki örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Çok değişkenli analizde BGFÖ ile Elektronik Sağlık Kayıtları Güvenlik Mahremiyeti Standartlarına Uyum ölçeği arasındaki ilişkinin bir model üzerinde doğrulanması amacıyla yapısal eşitlik modellemesi analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is objected to“Evaluate the effect of the awareness level of information security in the medical secretaries on the security and privacy applications of electronic health records.”The population of the research includes 258 medical secretaries working at Erciyes University, Health Research and Implementation Center. The study was conducted on 210 (80.7%) medical secretaries accepting to participate in the research voluntarily. The data in the research were collected using a questionnaire form for determining the descriptive characteristics of the medical secretaries together with“Information Security Awareness Scale (ISAS)”and“The Adjustment Scale of Electronic Health Records Security and Privacy Standards.”In the presentation of the descriptive characteristics of the obtained results, mean, standard deviation, median, minimum and maximum values were indicated as well as number and percentage distributions. In intergroup comparisons, independent two samples t test and one-way analysis of variance were performed for quantitative variables. In multivariate analysis, structural equation modeling analysis was performed in order to confirm the relationship between ISAS and The Adjustment Scale of Electronic Health Records Security and Privacy Standards on a model.