Latmos bölgesi'ndeki taş ocakları
The stone quarries in the Latmos region
  1. Tez No: 287836
  2. Yazar: NİLAY KANTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF ÇOKAY-KEPÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu yüksek lisans tezinin konusu, Aydın ve Muğla illeri sınırında yer alan Bafa Gölü'nün güneyinde ve güney doğusundaki antik mermer ocaklarıdır. Tezin kapsamını antik mermer ocakları, ocaklarda uygulanan teknikler, kullanılan aletler, alanda bulunan yarı işli ocak mamülleri ve bunların nakliyesi oluşturur. Bu bağlamda, gölün güney ve güneydoğusundaki ocaklar incelenmiş, saptanan buluntular belgelenmiştir. Arazi çalışmalarının yanı sıra çalışmanın konusunu oluşturan ocakların, başka antik ocaklarla karşılaştırılması ve buluntuların değerlendirilmesi amacıyla kitaplık çalışması yapılmıştır. Tüm bu araştırmanın sonucunda, ocaklarda yürütülen çalışma kapsamlı bir şekilde tanımlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is constituted by the marble quarries in the south and south-east region of the Lake Bafa which is located on the borders of Aydın and Muğla. The concept of the thesis covers the ancient marble quarries, the techniques applied in those quarries, the tools that had been used, the semi-processed quarry items and their transportation. In this context, the quarries located in the south and south-east part of the Lake have been surveyed and the findings have been documented. In addition to the field examination, the relative publications have been reviewed in order to compare and contrast these quarries, which constitute the aim of this thesis, to others and to evaluate the acquired data. As a result of this thorough research, the progress within the quarries in question has been attempted to be described comprehensively.