İzmir ilinin Kemalpaşa ilçesinde kullanılan damla sulama sistemlerinin durumlarının incelenmesi üzerine bir araştırma
A study on the investigation of situation of drip irrigation systems used in Kemalpasa district of Izmir province
- Tez No: 479808
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN YÜRDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, 2015 yılında, İzmir ilinin Kemalpaşa ilçesinde yürütülmüştür. Çalışmada, damla sulama sistemi kullanan üreticilerin, sulama sistemi seçimi, kurulumu ve çalıştırılması ile ilgili bilgi düzeyi belirlenmiş, yapılan yanlışlıklar, yaşanan problemler ortaya koyulmuş ve yaşanan sorunların ortadan kaldırılması için bazı çözüm önerileri getirilmiştir. Ayrıca damla sulama sisteminin en önemli avantajı olan enerji ve su tasarrufu ile ilgili teorik verilere uygulamada ne ölçüde yaklaşıldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2015 in Kemalpaşa district of İzmir province. In the study, the level of knowledge about the irrigation system selection, installation, operation by the farmers using drip irrigation system was determined and the wrong applications made, problems encountered by the farmers were put forward and some solutions were proposed to eliminate the problems. Additionally, it was determined to what extent the farmers approach the theoretical data about energy and water saving which is the most important advantage of drip irrigation systems