Kentsel dönüşümde memnuniyet ve sosyo-mekansal ayrışma: Ankara Mamak örneği
Urban transformation satisfaction and socio-spatial segregation: A case study on Mamak-Ankara
- Tez No: 479833
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE YALÇINER ERCOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Kentlerin zaman içerisinde nüfus artışı, çarpık yapılaşma, doğal afetler, göçler ve bunlara bağlı ortaya çıkan çeşitli sorunlar yüzünden yıpranması ve köhneleşmesi, çağdaş şehircilik ilke ve planlama esasları doğrultusunda yeniden yapılanmanın sağlanması kentsel dönüşümü gündeme getirmektedir. Kentsel dönüşüm çalışmalarında önemli bir yer tutan toplu konut projeleri, kentsel açıdan sosyo-mekânsal farklılaşmaların azaltılması ve yeni projeden memnuniyeti hedeflerini de içermektedir. Kentsel dönüşüm konut projeleri, önemli yapısal değişikliklere neden olduğu için sonuçlarının değerlendirilmesi, bölge halkının dönüşüm sonrası deneyimlerinin alınması, sonraki kentsel dönüşüm çalışmaları açısından da önem taşımaktadır. Bu doğrultuda, çalışmanın temel amacı Ankara ilinin Mamak ilçesinde uygulanan kentsel dönüşüm sonrası toplu konut sakinlerinin memnuniyetleri ve sosyo mekânsal ayrışma etkilerinin değerlendirmesidir. Araştırmanın örneklemini Mamak Altınevler (Yatık Musluk) Toplu Konut Projesi bölgesinde yaşayan 161 kişi oluşturmaktadır. Veriler anket ve görüşme teknikleri kullanılarak toplanmış, istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda halkın yarısından fazlasının (%59.6) projeden memnun olduğu , eğitim (%71.4), sağlık (%62.1) ve çocuk oyun (%55.9) alanları açısından memnuniyet düzeylerinin yüksek olduğu, buna karşılık ticari tesisler (%57.9) ve bazı sosyal donatıların (%46), otoparkların yetersiz olduğu, konutların da genel olarak küçük bulunduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlar ve yapılan görüşmeler, kentsel dönüşüm sosyo-mekansal açıdan ayrışmayı kısmen ortadan kaldırmıştır. Bölge halkının verdiği tepkilere bakıldığında genel olarak kentsel dönüşümden olumlu yönde etkilendikleri, yaşam kalitesi açısından beklentilerinin arttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Recently, tremendous growth in urban population, migration, distorted urbanization, natural and human-made disasters caused to dilapidation and deterioration in urban areas. Such a circumstance necessitate the“urban transformation”according to the principles of contemporary urbanism. Mass housing is one the most important elements of urban transformation. The main goal in most of mass housing projects is to reduce socio-spatial segregation and to increase occupants'satisfaction levels. Mass housing projects make significant structural changes in urban regions. Therefore, it is essential to assess former mass housing projects and use the positive and negative experiences of their occupants (or residents) in later urban transformation projects. The goal of this study is to evaluate the satisfaction level of occupants in mass housing projects. This information helps us to detemine how much mass housing projects are successful in mitigating socio-spatial segregation. The case study is on the mass housing projects in Mamak district of Ankara. The sample of study includes 161 occupants living in Mamak Altinevler (Yatıkmusluk) neighborhood. The data is collected using questionnaire and analyzed statistically. Results show that half of the occupants (59.6%) are satisfied with the project. Satisfaction levels for education (71.4%), health (62.1%), playground area of children (55.9%), and social facilities (46%) are high. However, parking lots are inadequate and houses are small. According to the results, urban transformation partially removes the socio-spatial discrimination. Positively affecting the occupants' lives, urban transformation increases their quality of life expectations.