Çok çıkışlı flyback dönüştürücüde çıkış geriliminin yüke bağlı incelenmesi
Investigation of output voltage in multi output flyback converter with different load
- Tez No: 479832
- Danışmanlar: PROF. DR. İRES İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüz anahtarlamalı güç kaynakları güvenirlilği ve yüksek verimliliğiden dolayı tercih edilmektedir. Birçok anahtarlamalı güç kaynağı topolojisi vardır. Bu topolojilerden birisi de izolasyonun sağlanıp ve çok çıkışın elde edilebilmesinden dolayı flyback dönüştürücüdür. Tezin bölümlerinde çok çıkışlı flyback dönüştürücü topolojisi anlatılıp örnek bir sistemi, matematiksel bağıntıları verilip bilgisayar ortamında modellenmiştir. Bilgisayar ortamında tasarlanan bu model trafodaki yüksüz bir sargıdan geri besleme işareti oranlanıp kontrol devresine verilmektedir. Kontrol devresinden elde edilen kapı sinyali elektronik anahtarı yüksek frekansta tetikleyip çıkış gerilimlerini ayarlamaktadır. Ancak geri besleme işareti tek bir sargıdan alındığından alınan sargının gerilimi istenen değerde tutulmasına rağmen, trafodaki ortak endüktans etkisinden dolayı diğer gerilimlerde yük durumlarına göre ve ya giriş gerilimleri değişimleri sonucu çıkış gerilimlerinde değişimler meydana gelmektedir. Bu değişimleri gösterebilmek için ORCAD 16.6 programından yararlanılıp öngörülen modelin çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Switched mode power supplies are currently preferred due to its safety and high efficiency. Flyback converter, which is one of topologies used by various switches, is capable of providing isolation between the primary and the secondary windings and providing multi isolated outputs. This master thesis firstly attempts to investigate the topology of multioutput flyback converter, and then to model it in a computer based simulation utilizing from mathematical analysis. This simulation based modelling is designed using control circuit (IC) by getting ratio a voltage from unloaded feedback winding. Gate pulse providing from control circuit regulates output voltages by triggering MOSFET. However, as the feedback signal is taken from one of the windings,although the feedback winding is at desired voltage, other outputs are to change according to load conditions in outputs or in input voltages because of mutual inductance. To represent the variables, the model is run properly on ORCAD 16.6.