Zaman modülasyonlu doğrusal anten dizileri kullanılarak çift kanal genlik modülasyon alıcı tasarımı
Dual channel amplitude modulation receiver design using time modulated linear antenna arrays
  1. Tez No: 479855
  2. Yazar: YASİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Klasik anten dizilerinde kullanılan her bir elemanın periyodik bir uyarım fonksiyonu vasıtasıyla anahtarlanması sonucu ortaya çıkan zaman modülasyonlu anten dizisi konsepti üzerine birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmaların birçoğunda, anahtarlama sonucu oluşan harmonik yayılımlar (veya yanbantlar) kayıp olarak görülerek bastırılmaya çalışılmıştır. Zaman modülasyonlu anten dizisi konseptinde meydana gelen gelişmeler harmonik yayılımların her zaman bir kayıp oluşturmayabileceğini, bazı durumlarda güvenli haberleşme ve sinyal kestirme uygulamaları gibi farklı amaçlar için kullanılabileceğini göstermektedir. Bu çalışmada ise daha önceki çalışmalardan farklı olarak, herhangi bir yanbandın yeterince güçlü olması durumunda farklı frekansta çalışan bir alıcı olarak davranabileceği gösterilmektedir. Yapılan çalışmanın sonuçlarını daha iyi ortaya koyabilmek amacıyla, genlik ve frekans modülasyonu kullanılarak modüle edilmiş iki farklı sinyalin zaman modülasyonlu doğrusal anten dizisi ile alınmasını ve demodüle edilmesini gösteren bir benzetim yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept so called“time modulated antenna array”is a type of antenna array whose elements are switched according to a periodic switching function. Due to periodic switching, naturally, harmonic radiations (i.e. sidebands) are being created and most studies in the literature focus on suppressing these unwanted sidebands. In the light of development on time modulated antenna array concept it has been seen that instead of suppressing sidebands, they may be used for different purposes such as secure communication and direction finding applications. In this thesis, it has been shown that if a sideband has enough power, it may be used as an additional receiver whose frequency is different from central frequency of the array. In order to present better understanding on the study, a simulation showing reception and demodulation of two different message signals modulated respectively with amplitude and frequency modulation has been realized using time modulated linear array and its successful results have been obtained.