Avrupa yeşil başkenti seçilme kriterlerine yönelik limit değerlerin belirlenmesi
Determination of limit values for selection criteria of European green capitals
- Tez No: 479854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL GAMZE YÜCEL IŞILDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dünya nüfusunun hızla büyümesi ve kentleşme oranının artması; doğal kaynakların hızla tükenmesi ve iklim değişikliği gibi önemli problemlere yol açmaktadır. Dolayısıyla mevcut şehirleşme anlayışının ve kent formlarının yeniden gözden geçirilmesi ve doğa dostu yaklaşımların benimsenmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyaç 'Sürdürülebilir Şehirler' kavramını doğurmuştur. Bu çalışma ile öncelikle; yeşil şehir, sağlıklı şehir, eko şehir gibi sürdürülebilir şehirler için kullanılan farklı terimler ele alınarak tartışılmıştır. Daha sonra, 2010 yılında Avrupa Komisyonu tarafından ödüllendirme süreci başlatılan 'Avrupa'nın Yeşil Başkentleri' ne odaklanılmıştır. Bu kapsamda, Avrupa Yeşil Başkenti seçim kriterleri, başvuru ve değerlendirme kriterleri özetlenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise 2010-2018 yılları arasındaki Avrupa'nın Yeşil şehirleri: sırasıyla Stockholm (İsveç-2010), Hamburg (Almanya-2011), Vitoria-Gasteiz (İspanya-2012), Nantes (Fransa-2013), Kopenhag (Hollanda-2014), Bristol (İngiltere-2015), Ljubljana (Slovenya-2016), Essen (Almanya-2017) ve Nijmegen (Hollanda-2018) şehirleri seçim kriterleri, şehirlerin benzersiz özellikleri, şehirlerin yerel karakteristiklerinin nasıl öne sürülüp aday gösterildikleri kapsamında ele alınmıştır. Metodoloji olarak söz konusu şehirlerin her birinin, güncel durumlarına ilişkin: yayınlar, literatür ve ilgili web-sayfaları, onların benzersiz yönleri, çevre koruma önlemleri, atık ve su yönetimi stratejileri, enerji verimliliği politikaları ve ilgili kriterler incelenmiş; değerlendirilmiş ve şehirlerin özelliklerine göre karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu verilere dayanarak, ülkemiz özelinde Avrupa Yeşil Başkenti ödülüne müracaat edebilmek için yerine getirilmesi gereken minimum standartlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid growth of the world population and the increase in the urbanization rate are causing major problems such as the rapid depletion of natural resources and climate change. Therefore, the need to revise the current urbanization concept and urban forms need to be revised and the adoption of nature-friendly approaches has arisen. This need has created the concept of“sustainable cities”. Along this line, in the first part of the study, different terms given to sustainable cities, 'green city', 'ecocity', etc. are discussed. Then, focused on“Green Capitals of Europe”whic was launched by the European Commission in 2010. In this context, European Green Capital selection criteria, application and evaluation criteria are summarized. In the third part,“Green Capitals of Europe”between 2010-2018, Stockholm (Sweden), Hamburg (Germany), Vitoria-Gasteiz (Spain), Nantes (France), Kopenhag (2014), Bristol (2015), Ljubljana (2016), Essen (2017) and Nijmegen (2018) respectively, are discussed over selection criteria, their uniqueness, how their local characteristics put forwarded. Governance strategies of those cities to keep on greenness or livability are examined. As a methodology, publications, literature and related web-pages about these cities concerning current status, their uniqueness, environmental protection measures, waste and water management strategies, energy efficiency policies, etc. are evaluated and compared. On the basis of this data, we have established the minimum standards that must be met in order to apply for European Green Capital Award in our country.