Tannik asidin diferensiyel puls voltametrisi ile tayini için yöntem geliştirilmesi
Developing a method for the determination of tannic acid by differential pulse voltammetry
  1. Tez No: 479876
  2. Yazar: ELİF ÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada 1-benzoil-3- (pirolidin) tiyoüre filmi ile modifiye edilmiş camsı karbon elektrot kullanılarak tannik asit (TA)'in seçimli tayini yapılmıştır. 1-benzoil-3- (pirolidin) tiyoüre (PrTu) susuz ortamda dönüşümlü voltametri tekniği kullanılarak camsı karbon PrTu-GC elektrot yüzeyine modifiye edilmiştir. Tannik asitin, pH 2,0 olan 0,1 M Britton Robinson (BR) tampon çözeltisi içerisinde, yüzeyine 1-benzoil-3-(pirolidin) tiyoüre ile kaplanmış camsı karbon elektrot ile diferansiyel puls voltametrisinde 0,53 V'da bir tane yükseltgenme piki verdiği görülmüştür. Bu pikten faydalanarak tannik asitin belirlenen en uygun şartlarda kalibrasyon grafikleri çizildiğinde, doğrusal çalışma aralığı 2,0×10−6 – 4,2×10−5 M olarak bulunmuştur. Gözlenebilme sınırı 0,6 μM, en düşük tayin sınırının ise 2,0 μM olarak bulunmuştur. Hazırlanan elektrot çay ve portakal suyunda bulunan tannik asidin tayininde kullanılmıştır. Elektrokimyasal deney sonuçları spektrofotometrik metot ile karşılaştırıldığında sonuçların birbiri ile uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the selective determination of tannic acid (TA) was performed using a glassy carbon (GC) electrode modified with 1-benzoyl-3-(pyrrolidine) thiourea (PrTu). PrTu was deposited on the GC electrode in nonaqueous media by cyclic voltammetry. PrTu-GC electrode demonstrated an oxidation peak of TA at 0.53 V using differential pulse voltammetry (DPV) method in 0.1 M Britton Robinson (BR) buffer solution of pH 2.0. Taking advantage of this peak, when the calibration graphs are plotted under the most optimum conditions of tannic acid, the linear working range is found to be 2,0×10−6 – 4,2×10−5 M. The limit of detection (LOD) was found as 0.6 μM. The proposed electrode was applied to the determination of spiked TA in tea. The proposed method was also applied for the determination of TA in orange juice samples and when the electrochemical test results were compared with the spectrophotometric method, it was observed that the results were compatible with each other.