Çimento ile stabilize edilen yüksek plastisiteli kilin geoteknik özelliklerine çimento tane çapının etkisi
Cement grain size effect on the geotechnical properties of cement stabilized high plasticity clay
- Tez No: 479888
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MOLLAMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma kapsamında, standart Portland çimentosu (NPÇ) ve ince taneli Portland çimentosu (MPÇ) ile stabilize edilen yüksek plastisiteli killerin geoteknik özellikleri araştırılmıştır. Killi zemin numunesinin plastisite indeksi (PI) %72 olarak bulunmuştur. Standart Portland çimentosu ile hazırlanan numunelerin plastisite indeksi %17'ye kadar azalırken, ince taneli çimento ile hazırlanan numunelerin plastisite indeksi %15'e kadar azalmıştır. Optimum su muhtevası ve maksimum kuru birim hacim ağırlığındaki katkısız killi zemin numunesinin serbest basınç dayanımı 107 kPa olarak bulunmuş, nemli ortamda NPÇ ile stabilize edilen numunelerde 8 kat, MPÇ ile stabilize edilen numunelerde ise 14 kat'a kadar artış göstermiştir. Açık havada kürlenen numunelerde ise serbest basınç dayanımlarının 16 kat'a kadar arttığı tespit edilmiştir. Doğal halde %11 serbest şişme yüzdesine sahip olan killi zemin numunesinin optimum su muhtevasında ve maksimum kuru birim hacim ağırlığında serbest şişme yüzdesi %9,75 olarak bulunmuştur. NPÇ, şişme yüzdesini %0,15'e kadar düşürürken, MPÇ şişme yüzdesini %0,10'a düşürmüştür. Yükoturma deneylerinden elde edilen hacimsel sıkışma yüzdeleri kıyaslandığında optimum su muhtevasında ve maksimum kuru birim hacim ağırlığındaki killi zemin numunesinin %21,7 olan hacimsel sıkışma yüzdesi, NPÇ katkısı ile %2,1'e, MPÇ katkısı ile %1,6'ya düşerken asal deformasyonlarda belirgin bir azalma gözlemlenmiştir. Çimento katkısının artması ve çimento tane boyutunun aza lması ile geçirgenlikte azalmaktadır. Deneysel çalışmaların sonucunda, yüksek plastisiteli kilin stabilizasyonunda ince taneli Portland çimentosunun standart Portland çimentosundan daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, geotechnical properties of microfine and ordinary Portland cement stabil ized high plasticity clay were investigated. Plasticity index of clayey soil specimen was determined to be 72%. While plasticity index of ordinary Portland cement stabilized clay specimens decreased to 17%, plasticity index of microfine Portland cement stabilized clay specimens decreased to 15%. Unconfined compressive strength of untreated clay specimens at optimum moisture content and maximum dry unit weight determined to be 107 kPa and for ordinary Portland cement stabilized specimens with wet curing it increased eightfold and for microfine Portland cement stabilized specimens with wet curing it increased fourteen times. Unconfined compressive strength increase for dry curing reached even sixteen times the strength of untreated sample. Swell potential of natural clayey soil decreased from 11% to %9,75 after compaction at optimum moisture content and maximum dry unit weight. While the swell percentage of ordinary Portland cement stabilized clayey soil specimens were in the range of %0,35 and %0,15, the swell percentage of microfine Portland cement stabilized clayey soil specimens were in between %0,30 and %0,10. When compressibility of clay specimens at optimum moisture content and maximum dry unit weight obtained from load settelement test was taken into consideration, significant decrease was observed in principal strains while compressibility reduced from %21,7 to %2,1 for ordinary Portland cement additive and %1,6 for microfine Portland cement additive. Permeability was decreased with respect to reduction in cement particle size and increase in cement content. The results showed that microfine Portland cement is more efficient than ordinary Portland cement in the stabilization of high plasticity clayey soils.