Ni katkılı ZnO metal oksit yarı iletkenlerde gaz sensör parametrelerinin incelenmesi
Investigation of gas sensing parameters of Ni doped ZnO metal oxide semiconductors
  1. Tez No: 479887
  2. Yazar: HAKAN SÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, azotmonoksit gazını algılamak için Ni katkılı Zn1-xNixO (x=0,05-0,1-0,15-0,2) ince filmler Successive Ionic Adsorption and Reaction (SILAR) metodu ile cam alttaşlar üzerine büyütüldü. Üretilen sensörlerin yapısal ve optik özellikleri X-ışını Kırınım Cihazı (XRD), Taramalı Elektron Mikroskopu (SEM) ve Optik Soğurma ölçümleri ile incelendi. X-ışını kırınım desenlerinden, tüm filmlerin kristal yapıda oluştuğu belirlendi. SEM görüntülerinden nikel konsantrasyonuna bağlı olarak üretilerin sensörlerin morfolojik özelliklerinin değiştiği gözlendi. Optik soğurma ölçümlerinden katkılama oranı arttıkça yasak enerji aralıklarında artma gözlendi. Üretilen yapıların gaz sensörü olarak çalışma sıcaklığının belirlenmesi için 30-135C sıcaklık aralığında gaz algılama ölçümleri yapıldı. 95 C'de en yüksek duyarlılıklar elde edildi. Tüm sensörler içerisinde Zn0,90Ni0,10O en yüksek duyarlılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ni-doped Zn1-xNixO (x = 0,05-0,10-0,15-0,20) thin films were grown on glass substrate by Successive Ionic Adsorption and Reaction (SILAR) method to detect nitrogen monoxide gas. The structural and optical characteristics of the sensors were investigated with the help of X-ray diffraction device (XRD), Scanning Electron Microscope (SEM) and Optical Absorption measurements. From X-ray diffraction patterns, it was determined that all the films were in crystal structure. From the SEM images, it was observed that the morphological properties of the sensors changed depending on the nickel concentration. From the optical absorption measurements, as increasing doping ratio the forbidden energy values increased. Gas detection measurements were made at 30-135 °C temperature range to determine the working temperature of the produced structures as gas sensors. At 95 °C the highest sensitivity was achieved. Among all sensors, Zn0,90Ni0,10O showed the highest sensitivity.