Yalın üretim ve hızlı moda arasındaki ilişkinin incelenmesi: Bartın ilinde bir uygulama
The research of the relation between fast fasion and lean production: An application in Bartin
- Tez No: 479895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHİRE CİHANGİROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konfeksiyon Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sınırların zamanla yok olmaya başladığı, rekabetin ön planda olduğu küreselleşen dünyada üretimde verimlilik ve süreklilik işletmeler için olmazsa olmaz bir hal almıştır. Gün geçtikçe değişen ve sürekli olarak artan tüketici talepleri üreticilerin farklı tasarımlar yaratma zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Bu taleplerin karşılanmasında üretim aşamasındaki tüm iş süreçlerinin birbirleriyle uyumlu halde çalışmasını gerekmektedir. Yalın üretim, üreticilerin düşük maliyetlerde ve daha kısa sürede üretim yapabilmelerini sağlayan etkili bir üretim anlayışıdır. İsrafı oluşturan öğelerin ortadan kaldırılması zamandan ve mekandan tasarruf edilmesini sağladığı gibi üretimde verimliliğin artması, maliyetlerin azalarak kar oranın yükselmesi ve üretimde sürekliliğin oluşmasında önemli katkı sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında bir çağdaş üretim anlayışı olan ''Yalın Üretim'' ve çağımızın yeni akımı olan '' Hızlı Moda'' kavramları için literatür çalışması yapılmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde Bartın ilinde bir işletmede yalın üretim anlayışına geçiş süreci vaka analizi yöntemi kullanılarak anlatılmıştır. İşletme müdürü, mühendisler ve danışman firma çalışanıyla birebir görüşmeler yapılarak işletmenin yalın üretim üzerine yaptığı uygulamalar takip edilmiştir. Yapılan yalın çalışmalar bir bütünlük içerisinde gerçekleştirilmekte olup boşaltma - sevkiyat, kesimhane ve dikimhane şeklinde 3 ayrı birimde incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda verimliliklerin önemli oranda arttığı gözlenmiştir. Gerçekleştirilen çalışmalar resimlerle görselleştirilerek daha açıklayıcı olması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalising world, where boundaries disappears, rivalry becomes vital; regularity and productivity in manufacture became indispensable. Day by day, the changing and increasing demands of the consumers make the manufacturers create different designs. While supplying with these demands, all the manufacturing processes need to work cohesively. Lean production, an effective understanding of manufacture enables the manufacturers to produce in shorter time and with low prices. Disposing wasting factors enable saving time and space, also it contributes a lot to the productivity, profit and regularity in manufacture. This thesis study is a literature research for the terms“Lean Production”and“Fast Fashion”. In application part of the study, in a garment manufacturer, in Bartın, the transition process to Lean production is told with case analysis method. The applications are observed one by one on interviews with the manager, engineers and the workers of consulting firm. The lean works are done with integrity and analysed in three separate units (shipment, sewing, cutting). As a results of the works, a considerable increase in productivity is observed. The works are visualized with pictures.