Su kaynaklarının korunması ve yönetimi üzerine bir araştırma: Kahramanmaraş Sır baraj gölü örneği
A research on protection and management of water resources: Kahramanmaras Sir dam lake sample
- Tez No: 479907
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE KISAKÜREK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ġklim değiĢikliği, çevresel kirleticiler ve kontrolsüz kullanımlar günümüzde su kaynakları ve potansiyelindeki nitel ve nicel kayıpların baĢlıca nedenleridir. Ġnsanların günlük ihtiyaçlarını gidermenin yanı sıra ekosistem hizmetlerinin devamlılığı için de büyük önem taĢıyan su varlığı planlı bir koruma ve yönetim anlayıĢı geliĢtirilmesine ihtiyaç duymaktadır. Ülkemiz yüksek bir hidrolojik potansiyele sahip olmasına rağmen; hızlı nüfus artıĢı ve beraberinde geliĢen yanlıĢ alan kullanımları, çevre kirleticilerdeki artıĢ, kalıcı ve uygulanan ulusal bir su politikasının bulunmaması, havza düzeyinde fiziksel planlama anlayışının yerleşmemesi gibi nedenler su kaynaklarının sürdürülebilirliği üzerindeki önemli tehditlerdir. Bu çalışma, Türkiye‟de en yüksek hidrolojik potansiyele sahip bölgeler arasında yer alan Kahramanmaraş ilinde, Ceyhan Nehri üzerinde yer alan Sır Baraj Gölü örneğinde yürütülmüştür. Kahramanmaraş kenti yakınında yer alan Sır Baraj Gölü; hızlı kentleşme, endüstrileşme, tarım alanları, balık çiftlikleri ve rekreasyonel faaliyetlere bağlı olarak hızlı bir kirlenme ve ekolojik tahribat süreci yaşamaktadır. Çalışma kapsamında; Sır Baraj Gölü üzerindeki çevresel baskılar analiz edilmiş, su potansiyelini nitel ve nicel bakımdan olumsuz yönde etkileyen unsurlar ortaya konulmuştur. Elde edilen veriler doğrultusunda, Baraj Gölü‟nün sürdürülebilir Şekilde kullanılarak korunması ve yönetimi için eylem planı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change, environmental pollutants and uncontrolled use are today the main causes of qualitative and quantitative losses in water resources and potential. In addition to getting rid of people's daily needs, water assets, which are of great importance for the sustainability of ecosystem services, need to develop a planned conservation and management approach. Although our country has a high hydrological potential, rapid population growth and accompanying misuse of the area, increase in environmental pollutants, lack of a permanent and applied national water policy, and lack of understanding of physical planning at the basin level are major threats to the sustainability of water resources. This study was carried out in the example of Sır Dam Lake on the Ceyhan River in Kahramanmaraş province, which is among the regions with the highest hydrological potential in Turkey. Sır Dam Lake, near Kahramanmaraş city; rapid urbanization, industrialization, agricultural fields, fish farms, and recreational activities. Scope of work; The environmental pressures on the Sır Dam Lake were analyzed and the factors affecting the water potential in terms of qualitative and quantitative aspects were revealed. In the direction of the data obtained, an action plan has been developed for the sustainable use and conservation of the dam Lake.