Bacillus sp. suşlarından elde edilen lakkaz enziminin optimum ph ve sıcaklık değerlerinin belirlenmesi
Bacillus sp. determination of optimum ph and temperature values of the lakkaz enzymin that have been recognized
- Tez No: 479910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş ili içerisinde farklı ormanlık alanlardaki topraktan izole edilen, Bacillus sp. suşlarından Bacillus okuhidensis olarak adlandırılan suş seçilmiştir. Seçilen bu suşun mevcut lakkaz üretme yeteneği ve bu enzimin özellikleri araştırılarak endüstriyel alanda kullanılması amaçlanmıştır. Bacillus okuhidensis suşunun tanımlaması The Biolog Gen ƖƖƖ. Microplate metoduyla yapılmıştır. Bacillus okuhidensis suşu guaiacol içeren besiyeri ortamında üretildiğinde yüksek lakkaz aktivitesi göstermiştir. Çalışmamızda bu suştan elde edilen lakkaz enziminin farklı substratlar kullanılarak (SGZ, DMP, ABTS) optimum şartları (pH ve sıcaklık) araştırılmıştır. Lakkaz enziminin optimum pH aralığına bakıldığında maksimum relatif aktivite SGZ kullanıldığında 4. günde pH 9 da % 100, ABTS kullanıldığında 3. günde pH 5 de % 100 ve DMP kullanıldığında 4. günde pH 9 da % 100 olduğu gözlemlenmiştir. Enzimin optimum sıcaklık aralığına bakıldığında (sıcaklık 30 - 80 °C aralığında), SGZ kullanıldığında 50 °C'de, ABTS kullanıldığında 40 °C de ve DMP kullanıldığında 50 °C'de maksimum aktivite göstermiştir. Sonuç olarak Bacillus okuhidensis suşu yüksek sıcaklıklarda ve yüksek pH'larda daha aktif olduklarından, endüstriyel uygulamalar için daha kullanışlıdırlar. Bu çalışmada elde edilecek olan veriler; şu ana kadar yapılan ve ileride yapılacak olan araştırmalara veri sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, Bacillus sp., Isolated from soil in different forest areas in Kahramanmaraş province, strains named Bacillus okuhidensis were selected. The ability to produce existing laccase and the characteristics of this enzyme of these selected strains were intended use in industrial areas. Identification of Bacillus okuhidensis strains was by The Biolog Gene ƖƖƖ.Microplat method. When Bacillus okuhidensis strain is produced in broth environment including Guaiacol showed a high laccase activity. In our study, the optimum conditions (pH and temperature) of the laccase enzyme derived from this strain were investigated by using different (SGZ, DMP, ABTS). When Optimum pH range of the laccase enzyme is viewed; it has been observed that the maximum relative activity is 100% in fourth day at pH 9 when used SGZ, 100% in third day at pH 5 when used ABTS and 100% in fourth day at pH 9 when used DMP. When the optimum temperature range of the enzyme (temperature 30-80 °C range) was viewed, the enzyme showed maximum activity at 50 °C when using SGZ, at 40 °C when using ABTS and at 50 °C when using DMP. Consequently, they Bacillus okuhidens strainis more useful for industrial applications because they are more active in high temperatures and high pH's. The data obtained in this study will provide data for the research carried out so far and which will be held in the future.