Serum total prostat spesifik antijen (PSA) düzeyi 4-10 ng/ml arası (GRAY ZONE PSA düzeyi) olan hastalarda mikro RNA-141 seviyeleri
Micro RNA-141 levels among patients who have the serum total prostate specific antigen (PSA) level between 4-10 ng/ml (GRAY ZONE PSA level)
  1. Tez No: 479914
  2. Yazar: ABDULKADİR ÇAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY KÖKEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Prostat kanseri batı ülkelerindeki erkeklerin en sık malignitesidir ve kanser ölümlerinin ikinci sırasında gelmektedir. Prostat kanserinin güncel standart taraması serum PSA testi ile yapılmaktadır. PSA ölçüm eşiği 4 ng/ml olarak kabul edilip, PSA değerinin 10 ng/ml altındaki spesifikliğinin kötü olmasına rağmen 4 ng/ml eşiğini aşan durumlarda prostat biyopsisi yapılmalıdır. PSA düzeyi 4-10 ng/ml arasındaki erkeklerin %25-40'ı PCa olup, %60-75'ine de gereksiz biyopsi yapılmaktadır. PSA, radikal prostatektomi sonrası hastaları izlemek için iyi bir marker olmasına rağmen, tanılayıcı marker olarak faydası optimal olmaktan uzaktır. Şuanda, prostat kanserinin teşhis ve izlem yaklaşımının yeniden değerlendirilmesine ihtiyaç vardır. MicroRNA olarak bilinen küçük, kodlanmamiş 19-23 nükleotid uzunluğundaki RNA`lar kanser oluşumu sırasında ortaya çıkarlar ve neredeyse tüm biyolojik mekanizmalarda yer alırlar. Özellikle hücre gelişimi, differansiyasyon, proliferasyon, anjiyogenez, apoptosiz, invazyon ve metastaz gibi birçok önemli karsinogenetik mekanizmalarda yer aldığı gösterilmiştir. Bu çalışmada, gray zone PSA düzeyinde olan hasta grubunda miR-141 seviyesinin noninvaziv bir test olarak hekimin bu hasta grubu ile ilgili vereceği kararlardaki etkinliğini belirlemeyi amaçladık. Çalışma grubu, 11 PCa, 23 BPH ve 16 sağlıklı erkekten oluşturuldu. Serum örneklerinden total RNA izole edildi ve miRNA'lara özgü yaklaşımla küçük RNA molekülleri cDNA'ya dönüştürüldü. qRT-PCR ile olgun miR-141 düzeyleri saptandı. Çalışmamızda, miR-141 düzeylerinin PCa hastalarında BPH hastalarından ve kontrol grubundan anlamlı olarak yüksek bulundu. PSA gray zonda olan PCa ile BPH hastalarda klinisyenlere kararda rehberlik edebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the most frequent malignancy of men in western countries and it is the second common cause of cancer death. The current standard for the diagnosis of PCa consists of a serum test for prostate-specific antigen (PSA). A serum PSA measurement of 4 ng/ml is generally regarded as the threshold above which a prostate biopsy should be performed, although the specificity of the test is poor when PSA values are below 10 ng/ml. Between 25% and 40% of men with PSA levels between 4 and 10 ng/ml will have prostate cancer, meaning that 60–75% of men with PSA levels in the 4–10 ng/ml range will undergo unnecessary biopsies. Although PSA is a very good marker for monitoring patients after a radical prostatectomy, its utility as a diagnostic marker is far from being optimal. At present, there is need to re-evaluate the approach to diagnose and monitor prostate cancer. Small noncoding RNAs that are 19-23 nucleotides long, known as microRNAs (miRNAs), are involved in almost all biological mechanisms during carcinogenesis. Specifically, these small RNAs are involved in almost all of the known hallmarks of cancinogenesis, including cell growth, differentiation, proliferation, angiogenesis, apoptosis, and invasion and metastasis. In this study, we aimed to determine the effectiveness of the miR-141 level as a noninvasive test among the patients in gray zone PSA level for the decision of the doctor related to those group of the patients. For this purpose, a study group consisting of 11 PCa patients, 23 BPH and 16 healthy volunteers were established. Total RNA was extracted from serum, and with the approach of mİRNAs-specific, small RNA molecules were converted to cDNA. By qRT-PCR, serum levels of mature miR-141 molecules were determined. In our study, it has been found that the level of Mir-141 among PCa patients is significantly higher than the patients with BPH and the control group of patients. We think that miR-141 may guide the clinicans during the decision phase of the patients with PCa and BPH in PSA gray zone.