Sıçanlarda Ganoderma lucidumun mezenter iskemi- reperfüzyon hasarı üzerindeki iyileştirici etkileri
The healing effects of ganoderma lucidum on mesenteric ischemia-reperfusion injury in rats
- Tez No: 479924
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR KÜLAH
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş: İntestinal iskemi reperfüzyon hasarı ciddi bir klinik problem olup, yüksek morbidite ve mortalite riski taşır. Barsak tıkanıklığı, şiddetli travma ve aort by-pass işlemleri gibi çeşitli klinik olaylar, barsak iskemi reperfüzyon hasarına neden olabilir. Erken tanı için güvenilir bir parametre ve etkin tedavi için güvenilir bir ajan yoktur. Ganoderma lucidum immun modülatör, antioksidan ve anti inflamatuar etkileriyle bilinen bir mantar türüdür. Bu deneysel çalışmamızın amacı ganoderma lucidum'un ratlarda barsak iskemi reperfüzyon hasarı üzerine iyileştirici etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmamızda 24 erkek Wistar-Albino rat (250-300g ağırlığında) kullanıldı. Bu ratlar randomize olarak üç gruba ayrıldı: Grup I, kontrol grup; Grup II, I/R grubu; Grup III, I/R öncesi 7 gün oral ganoderma lucidum alan tedavi grubudur. Laparotomi sonrası, kontrol grubu dışındaki tüm ratlarda sırasıyla 30 dk ve 90 dk iskemi ve reperfüzyon uygulandı. Barsak ve karaciğer dokusu örnekleri rutin histolojik yöntemlerle boyandı ve ışık mikroskopu altında incelendi. Serum, barsak ve karaciğer dokuları Malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) düzeyleri ölçüldü. Sonuç SPSS Windows 18 programı kullanılarak istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background: İntestinal ischemia reperfusion injury serious clinic problem and carries high morbidity and mortality risk. A various clinic events such as intestinal obstruction, severe trauma and aortic by-pass procedures may cause intestinal ischemia reperfusioninjury. There is no reliable parameter for early diagnosing and single ajan for effective treatment. Ganoderma lucidum is known as immunmodulator, antioxidant and anti inflamatuar. The purpose of this study was to investigate the healing effects of ganoderma lucidum on intestinal ischemia reperfusion injury in an experimental study. Materials and Methods: The study was performed by using 24 male Wistar–Albino rats (weighing 250–300 g) randomly divided into three groups: Group I, sham group; Group II, I/R group; Group III, I/R with previous ganoderma lucidum treatment group. After laparotomy, ischemia and reperfusion were performed for 30 and 90 min, respectively, on all the groups except for sham group. Intestinal and hepatic tissue examples were stained by using routine histological methods and examined under the light microscope. Serum and intestinal and hepatic tissue Malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase (GSH‑Px) levels were measured. Result were compared statistically by using SPSS Windows 18 programme. P values