Antibiyotik direnç tayini için nanokristal platformlar geliştirilmesi
Development of nanocrystal platforms for antibiotic resistance determination
  1. Tez No: 479925
  2. Yazar: ÖZLEM KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL EMİR DİLTEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın ana amacı; beta-laktam antibiyotik direnci geliştirmiş bakterilerin teşhisi için, ilgili enzimlere seçici antikorların kararlı bir şekilde dekore edildiği ve ön-deriştirme özelliği de barındırabilecek akıllı nanopartikül sistemleri geliştirmek ve spektroskopik yöntemlerle analizlerini yapmaktır. Günümüzde halk sağlığı açısından enfeksiyon hastalıkları oldukça önemli ve erken tanı sağlandığında uygun bir antibiyotik tedavi ile genellikle tedavide başarının sağlandığı bir sınıftır. Bununla birlikte enfeksiyon hastalıkları gereksiz antibiyotik kullanımı, yanlış antibiyotik seçimi, yanlış doz ve/veya yol nedeni ile tedavi edilememekte ve sonuçta hasta kaybedilmektedir. Bunun yanında bir viral enfeksiyonda antibiyotik kullanımı gibi akılcı olmayan yaklaşımlar sonunda mikroorganizmalar antibiyotiklere direnç kazanmakta ve ekonomi açısından zarar ortaya çıkmaktadır. Bu temel bilgiden hareketle yapılan çalışmada; yüzeylerinde beta-laktamaz tanısı için anti-beta-laktamaz antikorların immobilize edildiği CdSe/ZnS nanokristaller sentezlenmiştir. Hazırlanan nanopartiküllerin karakterizasyonunun ardından antibiyotik direnci geliştirmiş bakterilerin tükürük, kan gibi vücut sıvılarında artışına neden olduğu beta-laktamaz enzimleri tayin edilerek uygun bakteri-antibiyotik kullanımının ve antibiyotik direnç tayininin ortaya konması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is; development of intelligent nanoparticle systems and spectroscopic methods for the diagnosis of bacteria that have developed antibiotic resistance to beta- lactam antibiotics, which can be stable decorated with selective enzymes to the relevant enzymes and also contain pre-compromising properties. Today, infectious diseases are very important in terms of public health and it is a class where successful treatment is usually achieved with an appropriate antibiotic treatment when it is diagnosed early. However, infectious diseases cannot be treated with unnecessary antibiotic use, wrong antibiotic selection, wrong dose and / or cause and eventually the patient is lost. In addition, unreasonable approaches such as the use of antibiotics in a viral infection, microorganisms gain resistance to antibiotics and occurs the economical loss. From this basic knowledge forth; CdSe / ZnS nanocrystals were synthesized in which anti-beta-lactamase antibodies were immobilized on their surfaces for the detection of beta-lactamase. Following the characterization of the prepared nanoparticles, beta-lactamase enzymes, which cause the increase of antibiotic resistance in the body fluids such as saliva and blood have been determined and appropriate antibiotic resistance and bacterial antibiotic usage have been determined.