RNP AR yaklaşma prosedür tasarımı ve bir uygulama
RNP AR approach procedure design and an implementation
  1. Tez No: 479933
  2. Yazar: SERKAN ASLANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Trafik Kontrol Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Hava taşımacılığına olan talebin giderek artış göstermesi ile birlikte hava trafiğine hizmet veren havalimanı sayısında da artış görülmektedir. Emniyetli, hızlı ve düzenli bir şekilde hava trafik akışının devam edebilmesi için havalimanları ve hava sahasının etkin ve verimli şekilde kullanılması gerekmektedir. Özellikle yeryüzü şekilleri bakımından yoğun ve yüksek dağlık alanlara havalimanlarının kurulması uçakların iniş kalkış operasyonlarında zorluk yaratmaktadır. Bu hava trafik operasyonlarının emniyetli bir şekilde yapılabilmesi için etkin geliş prosedürlerinin tasarlanması önem kazanmaktadır. Günümüzde yere dayalı seyrüsefer yöntemlerinin yerine kullanılmaya başlanan performansa dayalı seyrüsefer (PBNPerformance- based Navigation) yöntemleri ile dağlık alanlara emniyetli uçuş operasyonlarını sağlamak mümkündür. PBN, uçağın yere dayalı bir seyrüsefer noktasından diğer bir seyrüsefer noktasına uçmasını gerektirmeden, uçağın aviyonik sistemlerine yani performansına dayalı bir yöntemdir. PBN yaklaşma prosedürlerinden biri olan yetki gerektiren gerekli seyrüsefer performansı yaklaşması (RNP AR APCH), son yaklaşma ve pas geçme dâhil olmak üzere prosedürün herhangi bir safhasında sabit yarıçap dönüşleri ile dağlık alanlara yerleştirilmiş havaalanlarına yapılan yaklaşmaları kolaylaştırmaktır. Bu çalışmada, RNP AR yaklaşma prosedürünün, mevcut yaklaşma prosedürünün ilk ve orta yaklaşma safhası için RF bacak önerisi ile, dağlık alana kurulmuş olan Kahramanmaraş Havalimanı 25 pisti için tasarlanması amaçlanmıştır. Aynı zamanda, çalışma bölgesinde mevcut uygulanmakta olan yaklaşma prosedürü ile önerilen RNP AR yaklaşma prosedürü uçuş süresi, uçuş mesafesi ve yakıt tüketimi açısından değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The demand of air transportation has been increasing rapidly and therefore it's seen that the airports could be built in order to give an air traffic services. Hence, it is necessary to use airports and airspace in efficient and effective way to provide safe, fast and regular air traffic flows. Especially, departure and landing operations at airports located on mountainous areas and high terrains are compelling. Therefore, designing efficient and effective arrival procedures are important. Today, it is possible to provide safe flight operations to mountainous areas with performance-based navigation (PBN) methods instead of ground based navigation methods. PBN is a new method based on avionics system in aircraft whose performances are a necessity for flight from one ground based navigation point to another. Required Navigation Performance Authorization Required Approach (RNP AR APCH) one of the PBN approach procedures including initial approach segment to missed approach segment provides a consistently stable guideline for approaches onto mountain airport using fixed radius turns at any point of the procedure. In this study, the RNP AR approach procedure is intended to be designed for the Kahramanmaras Airport 25 runway, which is located in the mountainous area, by designing the RF leg for the initial and intermediate approach segment of the current approach procedure. In addition, an available approach procedure and a proposed RNP AR approach procedure will be compared and evaluated in terms of flight time, flight distance and fuel consumption.