Bazı adi fiğ (vicia sativa L.) hatlarında ekim zamanlarının ot ve tohum verimi ile verim komponentlerine etkisi
  1. Tez No: 6916
  2. Yazar: İLHAN TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESVET AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Bu araştırma, bazı adi fiğ (Vicia sativa L. ) çeşit ve hat! arında kışlık ve yazlık ekimlerin, ot ve tohum verimi ile verim kornponentlerine etkisini araştırmak ve Bursa yöresinde üstün olanları belirlemek amacıyla 1987-1988 yıllarında farklı iki lokasyonda yapılmıştır. Denemede altı hat ve iki çeşit kulla rın 1 misti r. Bitkilerin çıkışından tohum hasadına kadar geçen sürede değişik gözlem ve ölçümler yapılmıştır. Araştırmada her hat ve çeşidin kışlık ekimleri yazlıklara göre daha üstün olmuştur, ölçümü yapılan morfolojik ve verime ilişkin karakterler, çeşit ve hatlar arasında da önemli 'ölçüde değişim göstermiştir. Bu gözlem ve ölçümler neticesinde, 17-1 ile 20-1 hatlarının dekara kuru madde ve tohum verimi açısından diğer hat ve çeşitlerden üstün ol duk 1 ar ı görül rnüştür. Araştırma sonuçlarına göre» araştırmanın yürütüldüğü ekolo jik koşullarda kışlık ekimlerde 17-1, yazlık ekimlerde ise 20-1 hattı kuru ot üretimi? gerek kışlık gerekse yazlık ekimlerde tane ü r e t i rn i içi n 20-1 ha tt ı öne r i 1 eb i 1 i r.ABSTRACT This rssearch was conducted to determine the offsets of winter and spring seedings on hay and seed yields, and yield components of some lines and varieties of common vetch (Vicia sativa L» ) and to find out the superior ones in Bursa Region. The entries consisting of six lines and two varieties were seeded at two locations in 1987 - 1988= In the period between seedling and seed harvest were made s o m e m o r p h o logical o b s e r v a t i o n s and quantitative measurement s. Winter seedings always yielded more hay and seed than spring seed i ngs. Lines and varieties differed in their morphological and quantitative measurements. 17-1 and 20-1 lines were superior than the other lines and varieties either in hay and seed yields» They can be suggested for winter and spring sowings both hay and seed productions under the experimental conditions.