Montmorillonit destekli geçiş metalleri yüklenmiş katalizörlerin sentezi, karakterizasyonu ve biyokütle türevi karbonhidratlardan furfural ve hidroksimetilfurfural (5-HMF) üretimi için kullanımı
Montmori̇lloni̇t destekli̇ geçi̇ş metalleri̇ yüklenmi̇ş katali̇zörleri̇n sentezi̇, karakteri̇zasyonu ve bi̇yokütle türevi̇ karbonhi̇dratlardan furfural ve hi̇droksi̇meti̇lfurfural (5-HMF) üreti̇mi̇ i̇çi̇n kullanimi
- Tez No: 479947
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN BOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada, biyokütle türevi şekerlerden furfural, 5-hidroksimetilfurfural ve levulinik asit gibi platform kimyasalların katalitik üretimi araştırılmıştır. Bu amaçla, montmorillonit (MMT) destekli geçiş metalleri (%10 Cr, Cu, Zn, Fe, Co) yüklenmiş katalizörler sentezlenmiş ve karakterize edilmiştir (BET, XRF, SEM-EDX, XRD). İlk çalışmalar, geçiş metalini belirlemek için selüloz ve fındık kabuğu ile yürütülmüştür. Sonrasında C5 (ksiloz), C6 (glikoz) şekerleri ve selüloz kullanılarak hem hidrotermal ortamda hem de sentezlenmiş katalizörlerin varlığında metal yükleme oranı, sıcaklık ve katı miktarı gibi işlem parametrelerinin etkisi incelenmiştir. Kimyasalların en yüksek verimliliği Cr-MMT katalizörü ile elde edilmiştir. Glikoz kullanımında (1,25 g) en yüksek HMF verimi %25,31 olarak %5Cr-MMT ile 180 °C'de elde edilirken; 200 °C'de levulinik asit verimi %11,36 olarak elde edilmiştir. Ksiloz (5 g) kullanıldığında % 5Cr- MMT ile 180 °C'de maksimum furfural miktarı %50,17'dir. Hammadde olarak selüloz kullanıldığında ise (5 g) ise maksimum HMF verimi 220 °C'de %10 Cr-MMT ile %10,88 olarak elde edilmiş; aynı koşullar altında levulinik asit verimi %9,04 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the catalytic production of platform chemicals such as furfural, 5- hydroxymethylfurfural and levulinic acid from biomass derived sugars were investigated. For this purpose, montmorillonite (MMT) supported transition metals (10% Cr, Cu, Zn, Fe, Co) loaded catalysts were synthesized and characterized (BET, XRF, SEM-EDX, XRD). The initial studies were conducted with cellulose and hazelnut shell to select the transition metal. Then effect of process parameters such as metal loading rate, temperature and amount of solid in the presence of both the hydrothermal media and the synthesized catalysts by using C5 (xylose), C6 (glucose) sugars and cellulose were studied. Maximum productivity of the chemicals was obtained with Cr-MMT catalyst. The highest HMF yield as 25.31% was obtained at 180 °C, using 1.25 g glucose with 5% Cr- MMT while, levulinic acid yield was 11.36% at 200 oC. The maximum amount of furfural was determined as 50.17% when using 5 g of xylose with 5% Cr-MMT at 180 °C. Maximum HMF yield was obtained as 10.88% using 5 g cellulose with 10% Cr-MMT at 220 0C, levulinic acid yield was 9.04% under the same conditions.