Elastik ortamlarda yayılan yüzey ve kenar dalgalrı için durağan ve hareketli yük problemlerinin asimptotik analizi
Asymptotical analysis of steady-state and moving load problems for surface and edge waves in elastic mediums
  1. Tez No: 479948
  2. Yazar: GÖKÇE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, elastik katılarda meydana gelen yüzey ve kenar dalga problemleri için geliştirilen asimptotik modellerin formulasyonları çalışılmıştır. Sırasıyla elastik yarı uzaydaki Rayleigh(yüzey) dalgası için hiperbolik-eliptik bir model geliştirilmiş, bu model ile yüzey dalga problemleri, karısık sınır koşullarıyla birleştirilip ele alınmıştır. Devamında bu model steady-state ve transient yük problemlerine de uygulanmıştır. Son olarak da yüzeyde görülen hiperbolik-eliptik dualitenin aksine, ince elastik plakaların kenarında meydana gelen dalgalar için parabolik-eliptik dualiteyi gösteren bir parabolik-eliptik model elde edilmiştir. Sonuç olarak her iki dalga tipinde de sınırda sırasıyla hiperbolik ve parabolik denklemler, elastik cismin içinde ise eliptik denklemlerin elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, It has been studied formulations of asymptotic models developed for surface and edge wave problems in elastic solids. Respectively, a hyperbolicelliptic model is developed for the Rayleigh(surface) waves in the elastic half-space. Surface wave problems with this model are incorporated with mixed boundary conditions. This model has also been applied to stationary and moving load problems. Finally, whereas hyperbolic-elliptic duality seen on the surface, a parabolic-elliptic duality is obtained for waves forming at the edge of thin elastic plates. As a result, in both wave types respectively hyperbolic and parabolic equations are found in the boundary and elliptic equations are found in the elastic body.