The effect of interface strength on crack interactions in thin film coated substrates
Arayüzey dayanımının ince film kaplanmış ortamlardaki çatlak etkileşmelerine etkisi
  1. Tez No: 196845
  2. Yazar: CAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNAY ANLAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
vüOZETü ˙ ˙ARAYUZEY DAYANIMININ INCE FILM KAPLANMISşË™ş ˙ şË™ ˙ ˙˙ORTAMLARDAKI CATLAK ETKILESIMLERINE ETKISI˙Ince film kaplanmıs ortamlardaki şatlak etkilesimleri ve ilerleme yolları sonluc. .elemanlar analizi yüntemi kullanılarak şalısılmıstır. Kullanılan methodun dogrulan-o c. .ması işin, 2 boyutlu kenar şatlak analizleri yapılmıstır ve sonuşlar literaturdeki anal-c c c.itik şüzümler ile karsılastırılmıstır. 2 boyutta şatlak ilerleme similasyonu işin sonluco u c c.. .elemanlar analizi programı işin ek bir kod yazılmıstır. Kenar şatlakları 3 boyutluc c.ince filmlerde şalısılmıs; hesaplanan gerilme yoˇunluk faktürleri literatürdeki analitikc. g o u.sonuşlarla ve 2 boyutlu şüzümler ile karsılastırılmıstır. Ortam uzerinde bulunan incec co u ü.. .filmdeki kenar şatlaˇı 3 boyutta arastırılmıstır. Arastırma sırasında, gerilme yoˇunlukc g g. . .faktürleri, şatlak baslangış aşıları ve enerji aşıˇa şıkma oranları her deˇisik durum işino c cc cg c g. c.hesaplanmıstır. Ortam uzerinde bulunan ince filmlerdeki şatlakların ün yüz profilininü c ou.bulunması ve profilin şatlak ilerleme yolları uzerindeki etkileri şalısılmıstır. Film vec ü c. .ortam arasındaki esneklik katsayısı farkının etkileri deˇisik film ve ortam malzemelerig.kullanılarak yapılan analizler ile incelenmistir. Ara yüzey etkisi, paralel kenar şatlaklarıu c.ve küsesi kesik kare plaka uzerindeki şatlak ilerleme yolları karsılastırılarak şalısılmıstır.o. ü c c... .Arayüzey dayanımı esnek kusursuz sündürülebilir ve yapıskan bülge malzeme modelleriu u uu o.kullanılarak modellenmistir..
Özet (Çeviri)
ivABSTRACTTHE EFFECT OF INTERFACE STRENGTH ON CRACKINTERACTIONS IN THIN FILM COATED SUBSTRATESCrack interactions and propagation paths for thin film and substrate systemsare studied by using finite element method. 2D edge crack analysis are performed tovalidate robustness of the method used; results are compared to analytical results avail-able in literature. A script is developed for 2D crack propagation which is embeddedinto finite element program. 3D edge cracks in thin films are studied; calculated valuesof stress intensity factors are compared to analytical results from literature and 2Dresults. Thin film on an elastic substrate with an edge crack is investigated. Duringthe study, stress intensity factors, crack initiation angles and energy release rates arecalculated for each case. Crack front profile determination and its effects on crack prop-agation paths in thin film-substrate systems are studied. Effect of elastic mismatchis examined by performing analysis using several different material properties for thinfilm and substrate. Interface effect is studied by crack propagation path comparison ofparallel edge cracks and an edge crack on a square plate with a corner cut. Interfacestrength is modeled by elastic perfectly plastic and cohesive zone material models.