Online ECG signal orthogonalization based on singular value decomposition
Tekil değer ayrıştırılması kullanılarak EKG sinyallerinin gerçek zamanda birbirlerine dik altuzaylara ayrıştırılması
  1. Tez No: 47995
  2. Yazar: ACAR BURAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYRETTİN KÖYMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Elektrokardiyogram (EKG), kalpten sistol ve diyastol sırasında yayılan elektrik akımlarının vücudun yüzeyinde oluşturduğu potansiyel farkların ölçümüdür. Kardiyolojik bozukluklar EKG'de normal olmayan morfolo jilere neden olurlar. Bu anormalilerden bazıları sadece aktivite sırasında gözlenebildiği için Eforlu EKG Testi uygulanmaktadır. Eforlu EKG Testi sırasında EKG 'yi kirleten iki temel gürültü kaynağı vardır; artan kas aktivitesine bağlı olarak elektromiyogram (EMG) kaynaklı gürültü ve mekanik harekete bağlı olarak referans potansiyelindeki oynama. Gürültüyü temizlemek için kullanılan frekans filtreleme yeterli bir yöntem değildir çünkü gürültünün ve EKG'nin frekans bantları çakışabilir. Frekans filtreleme yerine hızlı bir morfolojik filtreye ihtiyaç vardır. Bu tezin konusu, gürültüyü EKG sinyallerinin morfolojisini bozmadan ayıran ve gerçek zamanda çalışan bir filtreleme yöntemidir. Bu amaçla stan dard 12 kanal EKG sinyallerindeki fazla bilgiden, bir başka deyişle kanal lar arasındaki korelasyondan yararlanılmıştır. Bu fazla bilgi Tekil Değer Ayrıştırması yapan bir dikleştirme algoritması ile işe yarar kılınmıştır. Sonuçta EKG minimum boyutlu bir uzayda ifade edilmiş, bu uzaya dik olan uzayda ise gürültü kalmıştır. EKG'nin bulunduğu altuzaydaki sinyaller kullanılarak orijinal EKG derivasyonları gürültüsüz bir şekilde geri üretilmiştir. Gürültünün azaltılması EKG sinyallerinin sıkıştırılma kapasitesini de arttırmıştır. Orijinal sinyaller ile gürültüsüz olarak geri üretilen sinyaller üzerinden ST analizi yapılmış ve sonuçlar karşılaştırılmıtır. Anahtar Kelimeler : Eforlu EKG, Tekil Değer Ayrıştırması, Gerçek Zamanda Dikleştirme, Gerçek Zamanda Filtreleme, Morfolojik filtre. iv
Özet (Çeviri)
.. ABSTRACT ONLINE ECG SIGNAL ORTHOGONALIZATION BASED ON SINGULAR VALUE DECOMPOSITION Burak Acar M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. Hayrettin Köymen September 1996 Electrocardiogram (ECG) is the measurement of potential differences oc curring on the body due to the currents that flow on the heart during diastole and systole. Cardiac abnormalities cause uncommon current flows, leading to strange waveform morphologies in the recorded ECG. Since some abnormalities become visible in ECG only during activity, exercise ECG tests are conducted. The sources of noise during an exercise test are electromyogram (EMG) due to increased muscle activity and baseline wander (BW) due to mechanical motion. Frequency band filtering, used to eliminate noise, is not an efficient method for filtering noise because usually frequency spectra of the interference and the ECG overlap/. Rather, a fast morphological filter is required. This thesis is focused on an online filtering approach which separates noise and ECG signals without changing the morphology. The redundancy present in standard 12 lead ECG records is made operational by a Singular Value De composition based orthogonalization of the input signals. ECG is represented in a minimum dimensional space whose orthogonal complement takes on noise. The signals in this low dimensional space are used to reconstruct the input signals without noise. Noise elimination also improves data compression. A comparative study of the ST analysis of original and reconstructed signals is presented at the end. Keywords : Exercise ECG, Singular Value Decomposition (SVD), Online Orthogonalization, Online Filtering. in