A Rhythm analysis method for exercise elektrocardiograms
Eforlu elektrokardiogram için bir ritim analiz metodu
- Tez No: 47996
- Danışmanlar: PROF.DR. HAYRETTİN KÖYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Eforlu elektrokardiografi (eforlu EKG testi), kalp damar hastalıkları alanındaki vücudun dışından tanı koyulmasını sağlayan en güncel ve önemli testlerden biridir. Aritmi analizi eforlu EKG testinin en önemli kısmıdır. Bu tezde, aritmi analizine yeni bir yaklaşım öne sürüldü. İlk önce 12 kanal EKG sinyali, birbirine dik 3 altuzaya indirgenir. Bu işaretler tüm EKG gücünü içerirler. Dik uzaylara ayrıştırma işlemi eşzamanlı Tekil Değer Ayrıştırma (SVD) algoritması ile gerçekleştirilir. Bu işlem sonunda elde edilen işaretler EMG gürültüsü ve referans potansiyelinde kayma içermezler. Üçüncü çıkış kanalı diğer ikisine göre daha az güce sahiptir. Bu yeni oluşturulan kanalların dikliği kullanılarak Toplam Güç işareti (TGİ), dik kanalların kareleri toplanarak hesaplanır. Sadece ilk iki kanalı kullanarak elde edilen TGİ, bütün EKG kanallarının gücünün %92 ila %99 unu içerir. Eforlu EKG testi sırasında oluşan herhangi bir aritmi TGİ'ni etkiler. QRS kompleksinin önemli noktalarını bulabilmek için TGİ'nin birince türevi alınır. Bu metod daha önce önerilmiş algoritmalardan birisiyle karşılaştırıldı. Her iki yöntem, herbirinin süreleri 9,5 ile 26,5 dakika arasında değişen 22 adet eforlu EKG testi verisi ile denendi. Anahtar Kelimeler : Egzersiziz EKG testi, Tekil Değer Ayrıştırılması (SVD), QRS bulma, Aritmi Analizi. iv
Özet (Çeviri)
Exercise electrocardiography (the exercise ECG test or the stress ECG test) is one of the most popular and the most important non-invasive diagnostic tests in the field of cardiovascular disease. Arrhythmia analysis is an important part of the exercise ECG. A new approach to arrhythmia analysis is proposed in this thesis. 12 lead ECG signal is first reduced into three orthogonal channels which.contain all the power of ECG. The orthogonalization process, an online Singular Value Decomposition (SVD) algorithm, maintains that these channels are free from both baseline wander and EMG noise. The third output channel has very low power with respect to first two. Making use of the orthogonality of these new channels, Total Power Signal (TPS) is calculated by summing the squares of orthogonalized channels. Employing the first two channels in TPS yields 92-99% of ECG power contained in all channels. Any arrhythmic behaviour during exercise test effects the TPS. In order to obtain the fiducial points of QRS complex first derivative of TPS is calculated. The method is compared with an algorithm proposed previously. The method and the algorithm are tested on 22 complete stress ECG test each with a duration between 9.5 to 26.5 minutes. Keywords : Exercise ECG test, Singular Value Decomposition (SVD), QRS Detection, Arrhythmia Analysis. m